PET lahve

PET lahve

Nápojů a jiných spotřebních tekutin, které jsou v polyethylenových obalech jsou v obchodech plné regály. Následně se jimi plní odpadní kontejnery a v horším případě i jejich okolí. Jak správně lahve recyklovat a co z nich lze opětovným zpracováním vyrobit?

14926×

Polyethylentereftalát

Polyethylentereftalát je termoplast ze skupiny polyesterů, který má naprosto vynikající vlastnosti. Nízká hmotnost a variabilita hmoty, s jakou lze docílit různých tvarů a velikostí výsledných produktů z ní učinila materiál, který hraje v obalovém průmyslu důležitou roli. Nákupu PET lahví se v podstatě nemůžeme vyhnout. Klasická nerudovská otázka: "Kam s ním?" je tedy v případě PET lahví zcela na místě. Šťávy, limonády nebo minerální vody můžeme sice nakoupit i ve skle, ale to má také své nevýhody. Nezbývá než řešit problém, jak polyethylentereftalátové lahve likvidovat a recyklovat v době, kdy produkce odpadů je již tak dost vysoká.

Třídění PET lahví

Vytřídění PET lahví z odpadů, které označujeme jako směsné, není tak složité. Pokud zároveň máte vlastní popelnici, jistě uvítáte uspořené místo. Mnohdy však lenost brzdí naše myšlenky na ekologické chování a často také nedostatek kontejnerů na tříděný odpad v okolí bydliště způsobuje, že množství vytříděného materiálu se stále příliš nepřiblížilo hodnotám, jaké jsou běžné třeba ve Švýcarsku, kde se opětovně využijí více jak tři čtvrtiny PET obalů. Někde podporují jejich recyklaci vybíráním záloh za plastové lahve a ty se tak vrací tam, kde jsme je zakoupili. Mnohdy u nás "PETky" končí v jednom kontejneru spolu s ostatními odpady. Takové odpadky končí ve spalovnách nebo na skládkách. Spalováním plastů však vznikají velmi nebezpečné látky, které zcela nezachytí ani nejmodernější filtry nemluvě o tom, že někteří "milovníci" přírody neváhají plasty přihodit do kamen. Na skládkách zase zbytečně zabírají místo odpadkům, které se na rozdíl od nich poměrně rychle rozkládají.

Opětovné vrácení lahví do oběhu neboli recyklace

Čím více plastů se recykluje, tím méně ropy bude potřeba pro výrobu nových plastů. Je však potřeba přiložit ruku k dílu a do celého řetězce se zapojit. Na třídících linkách za nás lahve ještě roztřídí podle barev a pak se lisují do balíků. Sebrané PET lahve se namelou na žádanou velikost a properou vodou, aby se odstranily nečistoty, a odstředivou silou se PET oddělí od zbytků etiket i materiálu z uzávěrů. Není tedy nutné před vyhozením do kontejneru láhev vymývat, odlepovat papírové etikety ani sundávat víčko, i když kdyby to tak dělal každý, jistě by se zpracovatelé nezlobili. Z použité PET lahve se již nedá vyrobit nová, je to zejména díky vysokým nákladům, které by představovala hygienická opatření. Také materiálově už by neměla stejné vlastnosti. Z drtě se však vyrábí netkané textilie. Vlákna se pro své vlastnosti používají jako náplně do bund a spacích pytlů. Někteří už dlouhá léta PET lahve sbírají třeba na stavbu skleníků, větrníků a v jedné ze škol v Jablonci nad Nisou se zase žáci před pár lety pustili do stavby gondoly. I tak se dá tato surovina využít. Věřím, že mnozí z nás třídění papíru, skla a PET lahví berou jako samozřejmost, snad se k tomu brzy přidá i třídění ostatních plastů. Třídíte odpad? Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena