Vaření.czMagazínMléko v naší kuchyni 2.díl

Mléko v naší kuchyni 2.díl

Mléko v naší kuchyni 2.díl

Mléko, mléčné výrobky, tvaroh i sýry jsou pravidelným dodavatelem vápníku do našeho organismu.

4142×

Mimo mléka v naší kuchyni využíváme i polotovary, které vznikají při zpracování mléka, nebo přímo jeho zpracováním. O základních druzích jsme si řekli v článku: Mléko v naší kuchyni 1.díl

Podmáslí

Podmáslí obsahuje bílkoviny, nerostné látky i malé množství tuku a zůstává nám po tlučení másla. Patří mezi oblíbené nápoje, má ovšem mírně projímavý účinek.

Šlehané podmáslí se vyrábí z pasterizovaného mléka, které se nechá zkysnout pomocí kvasinek smetanového základu. Můžeme jej také připravit ze směsi podmáslí a kyselého mléka. Podmáslí využijeme při přípravě mléčných polévek.

Jogurt

Jogurt je mléko zkyslé za pomoci zvláštních kvasinek. Mléko se nechá odpařit na polovinu svého objemu, přidá se zákys bakterií mléčného kysání a při teplotě kolem 40 °C se nechá 150 - 180 minut kysat. Jogurt je nejlehčeji stravitelným mléčným výrobkem.

Ovocný jogurt získáme přidáním sladkého džemu, kousků ovoce, cereálií či kombinací těchto ingrediencí do bílého jogurtu.

Acidofilní mléko

Acidofilní mléko je čerstvé a sladké mléko zkvašené bakteriemi mléčného kysání, které pomáhají při přeměně cukru na kyselinu mléčnou. Acidofilní mléko podporuje trávení, zabraňuje kvašení ve střevech a dodává do těla vitamín B12.

Acidofilní mléko využíváme při pečení moučníků nebo jako osvěžující nápoj.

Kondenzované mléko

Kondenzované mléko je sladké mléko zahuštěné až na třetinu původního objemu, které se steriluje a prodává v konzervách. K dostání jsou mléka slazená (obsahující 40% cukru) i neslazená. Tyto konzervy vydrží dlouhou dobu, ovšem po otevření je nutno obsah brzy spotřebovat.

Sladké kondenzované mléko (Salko) využijeme třeba při přípravě karamelového krému nebo sladkých likérů (vaječný, karamelový, banánový, aj.) Používáme ho i při přípravě různých druhů cukroví. Neslazené mléko (Tatra) si můžeme přidat třeba do kávy.

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena