Vaření.czMagazínKvetoucí čaje

Kvetoucí čaje

Kvetoucí čaje

Kvetoucí čaje jsou specialitou a oblíbeným dárkovým předmětem. Mají tu výhodu, že jsou vícenálevové, o to déle se můžeme těšit z jedinečné dekorace.

11866×

Kvetoucí čaj - informace pro neznalé

Už sám název vypovídá o neobyčejnosti kvetoucího čaje. Žádný sypaný druh, který musíme složitě louhovat a přecedit, ani praktické čajové sáčky. Tento čaj nejen příjemně voní, dobře chutná, ale při popíjení se můžeme kochat i jeho vzhledem. A tak v tomto případě tak trochu pijeme očima, možná i touto myšlenkou se lidé řídili při vnuknutí nápadu vyrobit čaj, který po zalití rozkvete. 

Kvetoucí čaj se vyrábí z ručně svazovaných lístků bílého čaje. Bílý čaj je vlastně pravý zelený čaj, který však prochází jinou úpravou - nejprve se spaří a poté usuší na čerstvém vzduchu. Mezi speciálně vybranými lístky čaje, které tvoří základ poupěte, se skrývá barevný květ a bylinky. Nejčastěji jde o květ lilie, jasmínu, laskascovky, ibišku, měsíčku lékařského nebo chrysantény. Setkáme se i s čajem vykvetlým do tvaru srdce nebo jahody.

Příprava kvetoucího čaje

Při každé přípravě zakoupeného kvetoucího čaje bychom si měli přečíst návod na obalu. Jednotlivé druhy se mohou lišit. Všeobecný postup je takový, že čajové poupě vyndáme z obalu, vhodíme do velké průhledné sklenice a zalijeme 0,5 - 0,6l  horké vody (85 - 90°C).. Pak už jen obdivujeme, jak čaj rozkvétá a po mírném vychladnutí si dopřáváme jeho plnou chuť. Výhodou je, že je kvetoucí čaj vícenálevový, můžeme si ho s neméně blahodárnými účinky dopřát i napodruhé, některé i potřetí.

Jiné druhy zaléváme pouze do klasického skleněného šálku (0,3l), opravdu záleží na druhu, rozdílná může být i doba louhování.

V balení nalezneme 4 - 8 samostatně (hygienicky oddělených) čajových květů.

Druhy kvetoucích čajů

Kvetoucí čaje nesou své jméno obvykle podle vzniklého čajového poupěte (květu). Setkáme se s názvy jako Amorův šíp, Nekončící láska, Sluneční paprsek, Srdce k srdci, Tančící víla. které evokují vzhled vzniklého čajového poupěte. Jiné jsou vedeny pouze pod anglickými nebo čínskými názvy.

Kde seženeme kvetoucí čaj

Protože je tento druh čajů oblíbeným dárkem, seženeme jednotlivé druhy v prodejnách s dárkovými předměty ve spleti  jiného zboží. Ale když si chceme opravdu vybírat ty největší delikatesy, vybereme si specializovanou čajovou prodejnu. Tam nám lépe poradí s přípravou, vhodným druhem pro danou příležitost, apod. A cena? Ta se pohybuje od 30 korun až po pár tisíc, záleží na vzácnosti čaje a také gramáži.

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena