Vaření.czMagazínKuchyňské dřezy

Kuchyňské dřezy

Kuchyňské dřezy

Dřez je nezbytná součást kuchyňské linky. Trávíme u něj hodně času, proto je důležité zvolit správný typ a umístění.

20207×

Tvary a typy kuchyňských dřezů

Tvar kuchyňského dřezu může být rohový, kulatý, čtvercový či jiného, atypického tvaru. Existují jednodřezy i dvoudřezy, s okapem nebo miskou, košíkem na zeleninu a jinými doplňky. Asi nejpoužívanější jsou nerezové dřezy s odkapávací plochou.

Kam s kuchyňským dřezem?

V malých kuchyních by dřez neměl zabírat mnoho místa, ideální je zde tvar rohový. Větší kuchyně poskytují možnost širšího výběru. Blízko dřezu je vhodné a praktické umístit odpadkový koš.

Jaký zvolit materiál?

Nerezové dřezy

Nerezový dřez je buďto hladký, broušený nebo s tkanou strukturou. Vyrábí se z chromniklové oceli. Broušené dřezy a dřezy s tkanou strukturou jsou praktičtější, není na nich vidět každá zaschlá kapka či případná nečistota. Nerezové dřezy nejsou náročné na údržbu.

Keramické dřezy

Keramické kuchyňské dřezy dodávají kuchyňské lince punc originality. Co se týče barvy, tvaru a velikosti, nemají prakticky žádná omezení. Udržují si dlouho čistý vzhled, nezachycují se na nich kapky vody a jsou vysoce odolné vůči teplu. Nemusíte se obávat vlít do nich horkou vodu. Nevýhodou je vyšší riziko poškození při pádu těžkého předmětu z větší výšky. Cena keramických dřezů dosahuje až několika desítek tisíc.

Dřezy z umělého kamene

Fraganitové dřezy, tedy dřezy z umělého kamene, jsou velmi moderní, ale také dražší záležitostí. Umělý drcený kámen spojený akrylátovou pryskyřicí poskytuje vynikající vlastnosti. Neztrácí barvu, je odolný vůči vysokým teplotám a proti poškrábání. Je tvarově neomezený a udržuje se běžnými čistícími prostředky. Stejně jako keramické dřezy je však jeho pořízení finančně náročnější.

Na co si dávat pozor

Hloubka dřezu

Aby voda z dřezu nestříkala na pracovní desku a podlahu, je nutno mít dřez minimálně 17 cm hluboký. Plánujete-li do budoucna montáž drtiče odpadu, vybírejte dřez s větším odtokem a sítkem uvnitř uzávěru.

Vodovodní baterie

Vodovodní baterie nemusí být nutně součástí dřezu. Je možné její umístění na zdi nebo v pracovní desce. V tom případě ale musíte zakoupit dřez s předvrtaným otvorem nebo si otvor nechat vyrobit.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena