Vaření.czMagazínJitrocel kopinatý léčí

Jitrocel kopinatý léčí

Jitrocel kopinatý léčí

Jistě jste již mnohokrát měli problémy s nemocí zvanou "kašel". Jak si pomoci bylinkami, a které vlastně použít?

15420×

V trávě se právě zelená výborná bylina - jitrocel kopinatý. Kvete od května do září a určitě jste ji už alespoň v době své školní docházky museli také utrhnout, a tak ji poznáte i dnes. Jitrocel kopinatý neboli beraní jazýček, celník, jazýček myší ocas, olověný jazýček, psí jazyk, skorocél, špičatý jitrocel, volský jazyk.

Popis

Je to vytrvalá bylina, s přízemní růžicí listů, které jsou zčásti vzpřímené. Mají úzkou podlouhlou čepel, okraje jsou většinou nezřetelně zoubkované. Ze stření části růžice vyrůstá několik vzpřímených stvolů, které nesou květenství. Květy jsou drobné, žlutobílé, mají podpůrné hnědé listy. Tyčinky jsou až 3x delší než koruna květu. Květy jsou uspořádány do hustého, válcovitého, před květem zašpičatělého klasu. Plodem je zdřevnatělá tobolka vejcovitého tvaru. Obsahuje dvě pouzdra po dvou semenech, podlouhlého tvaru načernalé barvy. Vnější vrstva osemení za vlhka slizovatí. Jitrocel kopinatý kvete od května do září.

Výskyt jitrocele

Rostliny nacházíme na sušších stanovištích, loukách, polích, trávnících, pastvinách, travnatých příkopech, v porostech jetelovin, kde je brán jako plevel. Vyskytuje se v nížinách i na horách. Byl zavlečen do celého světa. Původně rostl v Evropě, severní Africe a západní Asii. Pro farmaceutické využití byly vyšlechtěny výnosné kultivary.

Sběr jitrocele kopinatého

Sbíráme listy v letním období od června do srpna, před tím, než vyrostou první stvoly. Listy uřezáváme. Sklízet je možné i vícekrát v roce, protože dorůstají nové listy. Nesbíráme však při výskytu rosy nebo po dešti, protože vlhké listy rychle černají. Před sušením listy dobře přebereme, odstraníme veškeré příměsi, starší nebo poškozené listy. Listy jitrocel kopinatého jsou choulostivé na sušení. Velmi snadnou se zapaří a ztmavnou. Sušíme je tedy rychle a na slunci ve vrstvách do 5 cm. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Přesušené listy se snadno drolí. Správně usušené listy mají zelenou barvu, ty tmavé vyhazujeme. Při skladování nesmí navlhnout, proto je lepší ukládat je do uzavřených nádob.

Jitrocel a možnosti použití

Čaj proti kašli nebo zácpě

Proti kašli použijeme jednu lžíci sušených listů na sklenici vroucí vody. Louhujeme přikryté víčkem asi 5 minut. Pijeme teplý čaj. Proti zácpě louhujeme dvě jitrocele s větším množstvím semen. Ta obsahují sliz, který příznivě působí proti zácpě.

Smažený jitrocel

Svěží lístky dobře omyjeme, osušíme a obalíme v mouce a v těstíčku. Podáváme jako teplý moučník.

Na závěr

V lidovém léčitelství jsou nebo byly využívány čerstvé listy nebo jejich šťáva při léčbě povrchových poranění nebo omrzlin. Známe je i použití na uvolnění hlenů, při zánětu průdušek a kašli.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena