Vaření.czMagazínJaké potraviny a nápoje jsou nejhorší pro zuby

Jaké potraviny a nápoje jsou nejhorší pro zuby

Jaké potraviny a nápoje jsou nejhorší pro zuby

Našli jsme pro vás 5 nejčastějších záškodníků, kteří mají neblahý vliv na váš chrup a vy o nich možná ani nevíte. Zuby potřebují nejen pravidelnou péči, ale i správnou výživu. Snažte se proto dopřávat si tyto potraviny a nápoje jen občas, aby vašim krásným zubům zbytečně neškodily a jejich dopad nebyl tak veliký.

675×
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Vaření.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah
1.      Tmavé nápoje: káva, čaj nebo červené víno

Tyto nápoje mají možná pozitivní vliv na organizmus, ale to se bohužel netýká vašeho chrupu. Obsahují látky, které zabarvují zuby. Červené víno (stejně jako bílé) obsahuje také kyselinu, která naleptává sklovinu a pomáhá skvrnám proniknout hlouběji do zubu. Pravidelné pití kávy způsobuje tmavé lepivé skvrny, které přitahují bakterie. Zbavit se jich je těžší, než se zbavit skvrn od tabáku. Některé druhy černého čaje mohou zuby zabarvit dokonce více než káva.
2.      Jídlo, které barví: borůvky, maliny, mrkvová šťáva

Šťáva z citrusů je sice zdrojem vitamínu C a dalších tělu prospěšných látek, ale zároveň může být pohromou pro zubní sklovinu. Jedná se o kombinaci kyselin, které naleptají vrchní vrstvu zubů, a cukru zodpovědného za vznik zubních kazů. Řešením není ani následné vyčištění zubů. Je to vlastně to nejhorší, co můžeme udělat, protože mechanické stírání naleptaných zubů přispívá ke zvýšení eroze zubní skloviny. Pokud patříte mezi konzumenty džusů nebo jiných kyselých nápojů, stomatologové doporučují omezit jejich frekvenci a po jejich vypití si vypláchnout ústa čistou vodou.

3.      Jídlo, které zuby kazí: sladké, bonbony

Cukry jsou „potravou“ pro bakterie v dutině ústní. Při jejich spalování vzniká kyselina, která rozpouští vrchní vrstvu zubní skloviny a umožňuje vznik zubního kazu. Mezi nejhorší sladkosti patří bonbony. Žvýkací bonbony se rády přilepí do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu. Cucací bonbony se v ústech rozpouštějí poměrně dlouhou dobu a opět umožňují bakteriím, aby produkovaly nebezpečnou kyselinu. „Dokonalým vyčištěním se sice zubním kazům prakticky zabrání, ale není to zdaleka jenom o čištění. U dětí jsou velké problémy třeba s tím, že si vezmou něco sladkého na noc po vyčištění zubů. Dneska víme, že pokud má dítě hodně sladkou dietu, tak čištění zubů musí být úplně obsedantně dokonalé, což u malého dítěte je velmi těžké. Čili nejvíc doporučuji dětem omezit sladké,“ říká prezident ČSK a majitel Institutu Asklepion doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

4.      Širokospektrální antibiotika (tetracyklin)

Některým starším lidem byla v dětství podávána antibiotika tetracyklinového typu, která jim navždy zničila zuby. Jedinou šancí, jak vylepšit takto poničené zuby, jsou fotokompozitní dostavby, keramické fazety či korunky. O negativních účincích tetracyklinu na chrup se dříve nevědělo. V současné době se sice u dětí přestala používat, ale nevymizela zcela. Základním pravidlem je: nikdy tetracyklin dětem!

5.      Kouření

O škodlivosti kouření není třeba dlouze psát. Negativně ovlivňuje řadu procesů v lidském organismu včetně dutiny ústní. Cigaretový kouř narušuje chemickou rovnováhu v ústech a přispívá k tvorbě zubního kazu. Kouření také barví zubní sklovinu. Horší je, že kouření zvyšuje rizika zánětu dásní a při velké intenzitě i rakoviny dutiny ústní.

Co s tím – jaké jsou možnosti bělení?

·         Omezit konzumaci sladkých a kyselých nápojů a jídel

·         Po konzumaci kyselých nápojů si vypláchnout ústa čistou vodou

·         Nečistit si zuby ihned po konzumaci kyselých nápojů

·         Nepodávejte dětem antibiotika tetracyklinového typu

·         Nekuřte

Pro řešení konkrétních nedokonalostí či zdravotních problémů vašeho chrupu se objednejte na vyšetření ke svému stomatologovi, který vám vybere nejvhodnější metodu léčby.

Jak si správně čistit zuby
https://www.youtube.com/watch? v=mHsKLKgYlV8&t=7s
user-icon

autor Kubik

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena