Vaření.czMagazínJak vyzrát na zápach v lednici: Babské rady jsou k nezaplacení

Jak vyzrát na zápach v lednici: Babské rady jsou k nezaplacení

Jak vyzrát na zápach v lednici: Babské rady jsou k nezaplacení

Snad každý někdy zažil ten nepříjemný odér po otevření lednice, který vás doslova praští do nosu. Jak si poradit s nepříjemným zápachem?

39440×

Máme doma novou lednici

Když si domů přivezeme novou lednici z obchodu, je krásná, čistá a voní. Avšak lednice není na ozdobu, kupujeme si ji pro praktické využití. Lednice je v provozu denně, proto bychom o ni měli patřičně pečovat. Zaměřme se na prevenci a ušetřeme se zbytečných problémů s odstraňováním vzniklého zápachu.

Prevence proti nepříjemnému zápachu v lednici

Nejlepší prevencí je správné uskladnění potravin, vyhýbání se přílišnému otevírání lednice a hlavně zabránění skladování zkažených a prošlých potravin. Ty bývají častou příčinou nepříjemných pachů.

Zcela jistě je vhodné, abychom aromatické potraviny skladovali v lednici uzavřené ve vzduchotěsných obalech a průběžně kontrolovali jejich čerstvost. I na uskladnění zeleniny, ovoce a ryb je dnes k dostání mnoho šikovných pomocníků.

V dnešní době lze v drogeriích zakoupit chemické pohlcovače pachu, které podle návodu pravidelně obměňujeme. V případě, že jsme odpůrci chemických prostředků, lze využít k prevenci jeden z lidových receptů a tipů, jak si se zápachem poradit. Obecně platí, že pomocníky na neutralizaci pachů umístíme, pokud je to možné, do středu lednice.

Domácí pomocníci proti zapáchající lednici

 • na malý talířek rozkrojíme čerstvé jablko, použijeme obě poloviny
 • místo jablka nasypeme na talířek cca lžíci čerstvě namleté kávy
 • rozkrojíme citron, řeznou plochu posypeme lžičkou kuchyňské soli a opět na talířku vložíme do lednice
 • do malé mističky nasypeme kypřící prášek do pečiva
 • do hlubší misky nalijeme neředěný ocet
 • v malé mističce promícháme jedlou sodu s nadrceným hřebíčkem
 • poslouží i čerstvý krajíc chleba
 • pomoci nám může i sáček s rýží

Samozřejmostí je, že vše z výše uvedeného má svou dobu trvanlivosti a použitelnosti. Nezapomínáme na pravidelnou obměnu. 

Zápach v lednici - řešení problému

Přestože jsme pečliví, potraviny skladujeme dobře zabalené, používáme jeden z lidových prostředků na pohlcení zápachu, dbáme na čerstvost a pravidelnou údržbu, může naše lednice občas zapáchat. Co teď?

Z lednice vyndáme veškeré potraviny, které důkladně zkontrolujeme a ponecháme pouze nezkažené a s dobou použitelnosti. Je opravdu důležité z lednice vše vyndat, nepřesunovat potraviny z jednoho patra do druhého a čistit průběžně.

Lednici dobře umyjeme vodou s přípravkem na odmaštění a poté ještě vytřeme teplou octovou vodou. Důležité je umýt a následně otřít opravdu všechen prostor v lednici.

Na umytí lednice lze využít i parní čistič, který pronikne i do záludných míst. 

Doporučení na závěr

Aby nám lednice sloužila co nejlépe, mohlo by pomoci správné rozložení potravin. Do spodních šuplíků lednice ukládáme zeleninu a ovoce, před uskladněním ovoce ani zeleninu nikdy nemyjeme. Na spodní patro ukládáme ryby a maso, na vyšší patro přijde šunka, dobře zabalené sýry a například jogurty. Na nejvyšší místo lednice zbývají ostatní mléčné výrobky, uvařená a hotová jídla.

První letní pomoc z ledničky či spíže

Foto: Sxc

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena