Vaření.czMagazínJak se naučit správně jíst

Jak se naučit správně jíst

Jak se naučit správně jíst

Jak jíst správně všichni víme. Problémem je nezdravým pochutinám odolat a setrvat ve svých předsevzetích. Tajemství úspěchu přitom tkví ve vašem myšlení.

10690×

Jak jíst správně?

Z novin, knih, časopisů, ale i televize dávno víme, že hlavní je vyloučit z jídelníčku přemíru cukru, tuku a bílé mouky, víme, jak důležitá je konzumace ovoce a zeleniny a dostatečný pitný režim. Ačkoliv se pokoušíme jíst zdravě, dlouho nám ono úsilí nevydrží. Většina lidí shazuje vinu na nedostatek vůle, problém je ale mnohem hlubší. Nohy vám podkopává také nedostatek sebevědomí, špatný postoj ke svému tělu a neuvědomělost. Všechny tyto aspekty si vysvětlíme níže.

Mějte se rádi

Ačkoliv se toto doporučení zdá zdánlivě neslučitelné s úsilím naučit se zdravě jíst, ve skutečnosti je s ním těsně spojené. Pokud se nemáte rádi takoví, jací jste, při své snaze zhubnout či zdravě jíst vás neustále bude srážet vědomí, že na to nemáte.

Odpusťte si všechny chyby a nedostatky, a to fyzické i duševní, a začněte si každé ráno a večer opakovat, že se máte rádi takoví jací jste a že dokážete jíst zdravě a zdravými také být.

Jezte uvědoměle

Spousta lidí užívá jídlo jako svou drogu. Frustrovaní lidé s jídlem polykají zlost; lidé, kteří si nevěří a chybí jim láska (ve smyslu sebepřijetí) zajídají pocity prázdnoty. Naučte se oddělovat životní boj od jídla a své negativní pocity vybíjejte jinak - malováním, zpěvem, tancem nebo třeba sportem.

Ve chvíli, kdy jíte, na nic nemyslete, vnímejte pouze jídlo. Vnímejte jeho vůni, tvar a barvy, jezte pomalu a uvědoměle žvýkejte každé sousto. Nejen, že si tak stravování více užijete, ale včas také zaznamenáte, kdy vám žaludek říká "dost" a nehrozí, že byste se přejedli. Na jídlo si vždy vymezte dostatek času, abyste si jej mohli vychutnávat a ne jej jen rychle hltat.

Při jídle zvolněte

Špatné stravovací návyky souvisí také se současným trendem rychlého životního stylu. Uvědomte si, že stíhat všechno na úkor svého zdraví a klidu se nevyplácí. Snažte se zvolnit a zklidnit své nitro. Najděte si alespoň půl hodinku jen a jen pro sebe a věnujte se něčemu, co vás naplňuje štěstím. Klidným lidem nedělá problém přejít na zdravé stravování, neboť již nemají potřebu jídlem zajídat smutek či frustraci.

Dovolte si zhřešit

Chcete-li jíst jinak, začněte pozvolna. Přejít ze dne na den z tučné masité stravy na racionální výživu se nevyplácí. Dopřejte si sem tam nějaký prohřešek, čokoládová tyčinka jednou za týden vaše zdraví neohrozí.

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena