Vaření.czMagazínJak naučit děti milovat ovoce a zeleninu

Jak naučit děti milovat ovoce a zeleninu

Jak naučit děti milovat ovoce a zeleninu

Těhotné ženy mohou své děti naučit jíst zdravě velmi jednoduše. Prostě jí budou jíst během těhotenství nebo kojení. Prokázala to nová studie lékařů z Filadelfie.

16094×

Těhotné ženy mohou své děti naučit jíst zdravě velmi jednoduše. Prostě budou jíst zdravě během těhotenství nebo kojení. Prokázala to nová studie lékařů z Filadelfie.

Chuť a vztah ke zdravé výživě a zejména k zelenině může být dětem vštípena ještě před samotným narozením. Chuť se totiž předává skrze tekutinu ze zárodečné blány v lůně matky. Na tento proces navazuje kojení, kdy se chuť zeleniny dostane ke kojenci prostřednictvím mateřského mléka.

"Přijímání zeleniny a ovoce vede k prevenci obezity a snižuje riziko vzniku rakoviny." Říká doktorka Julie A. Mennella, PhD. "Nejlepší ukazatel toho, kolik zeleniny a ovoce děti dokáží a jsou ochotni sníst je fakt, zda jim ovoce a zelenina chutná. Pokud si děti přivyknou na chuť ovoce a zeleniny ještě před narozením, naučíme je zároveň žít zdravě." Doktorka Mennella uvádí, že většina dětí, jejichž matky se v těhotenství nesprávně stravují, se narodí s odporem k hořkým a kyselým potravinám.

Částí studie byl experiment, kdy těhotné a kojící ženy dostávaly pravidelné příděly mrkvového džusu. Děti těchto matek následně prokazatelně projevovaly větší chuť po mrkvi než děti, jejichž matky tento nápoj nepily.

Další experiment byl proveden s broskvemi. Děti v pozdějším věku evidentně prokazovaly větší chuť dát si toto ovoce než děti, jejichž matky během mateřství toto ovoce ve svém pravidelném jídelníčku neměly.

Třetí experiment dokázal, že starší děti, které ještě matka kojila, odmítají zelený hrášek, dokud jej i jejich matka nepřidala do svého pravidelného jídelníčku.

Výzkum nakonec také potvrdil to, co již většina maminek stejně dávno ví. Výraz dětského obličeje totiž často vůbec nesouvisí s chutí se dál nechat krmit. Vědci totiž zjistili, že jakkoliv jídlo dětem chutná nebo nechutná, výrazy v jejich obličeji jsou pouze vrozenou reakcí.

Doktoři z Filadelfie tedy doporučují, aby matky svým malým dětem dávaly zeleninu i ovoce, i když se na to jejich dětičky příliš netváří.

Zdroj: Monell Chemical Senses Center

Foto: Profimedia.cz


Příkrm První mrkev
(doba přípravy 25 min )

Příkrm květák
(doba přípravy 30 min )

Příkrm králík s mrkví, bramborem a dýní
(doba přípravy 30 min )

Příkrm hovězí maso
(doba přípravy 45 min )

Příkrm batáty s mrkví
(doba přípravy 20 min )

Příkrm červená řepa
(doba přípravy 25 min )

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena