Vaření.czMagazínJak na to: Domácí výroba chalvy

Jak na to: Domácí výroba chalvy

Jak na to: Domácí výroba chalvy

Chalva - sezamová cukrovinka, která se pomalu vrací i k nám. Výroba spadá do zemí Orientu, ale za pokus stojí, připravit si ji doma. Sladkou, tučnou, ale výbornou.

72707×

Základní recept na výrobu chalvy

Ingredience

1 šálek sezamových semínek, 3 lžíce medu

Podle chuti rozinky, vlašské ořechy, pistácie, kandované ovoce, sušené ovoce, esence ...

Postup

Sezamová semínka opražíme nasucho do světlehnědého zabarvení, necháme je vychladnout a poté je rozemeleme na mlýnku, třeba kávovém. Vyrobíme si tak sezamovou pastu. K semínkům přidáme med nebo melasu. Hmotu zpracováváme stěrkou, připomíná husté tukové těsto. Takto si připravíme těsto bez dalších přísad, kterými obměňujeme chuť chalvy.

Oříšková a mandlová chalva

Přidávat můžeme sekané oříšky (vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle, para ořechy, pistácie). Oříšky naloupeme, nasekáme na drobné kousky a přimícháme do základní hmoty.

Chalva se sušeným či kandovaným ovocem

Lze použít rozinky, švestky, meruňky, papáju, fíky i kousíčky sušeného ananasu. Je lepší mírně kyselejší ovoce, nepříliš proslazované. Všechno ovoce ale musíme nadrobno nakrájet.

Kakaová chalva

Pokud chceme chalvu méně sladší, přímícháme do základního těstíčka několik lžic pravého kakaa. Nezapracováváme jej úplně, jen mírně promícháme, abychom vytvořili mozaiku.

Přimíchat můžeme i sušené mléko, kousky čokolády, vanilkový prášek, esenciální aroma. Jednoduše vše, co nám chutná. Vyplatí se kombinovat.

Chalvu necháme pouze vychladit

 Přimícháním oříšků, ovoce a jiných surovin máme hotovo. Domácí chalvu už necháme pouze vychladit, aby pořádně zatuhla - bude stačit zhruba hodina v lednici. Předem si z hmoty můžeme vytvarovat kuličky, hrubší tyčinky, apod.

Varianty výroby chalvy - inspirace exotických zemí

Místo sezamových semínek se v řadě zemí používají k výrobě i jiná olejnatá semena, například semínka ze slunečnic a různé druhy oříšků. Přidává se tzv. kanditová (cukerná hmota) a škrobový sirup. Pro chalvu z Pákistánu a Indie je typické přidávání medu, datlí a rozinek. Objevují se i různé orientální a ovocné esence, které se přidávají přímo do základní hmoty pro výrobu ochucené chalvy.

Vyzkoušejte recept také na banánovou chalvu

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena