Vaření.czMagazínJak a kde správně uchovávat potraviny v lednici?

Jak a kde správně uchovávat potraviny v lednici?

Jak a kde správně uchovávat potraviny v lednici?

Skladování jídla v lednici má svá pravidla, i když ne každý z nás se jimi řídí. Pokud budete potraviny uchovávat správným způsobem, zabráníte tomu, že podlehnou zkáze dřív, než by měly. Předejdete tak zbytečnému vyhazování a tím plýtvání jídlem, stejně jako nepořádku v lednici.

7511×

Rozdělení prostoru uvnitř chladničky s mrazákem v dolní části

Co patří na kterou polici, do dveří a spodních zásuvek?

 1. Horní police (8 stupňů Celsia) - mléčné výrobky, popř. pečivo.
 2. Střední police (4-7 stupňů Celsia) - rychle se kazící potraviny a hotová jídla, sýry, uzeniny, polotovary.
 3. Spodní police (3-7 stupňů Celsia) - maso, ryby, mořské plody
 4. Spodní zásuvky (7-10 stupňů Celsia) - tady je prostor určený k oddělenému skladování zeleniny a ovoce, do ledničky však nepatří ty druhy ovoce, které nesmí být vystaveny teplotě pod 10 °C, jinak ztrácí chuť. Jde např. o melouny, banány, ananas, ale také o citrony a rajčata.
 5. Poličky ve dveřích (10 stupňů Celsia) - vejce, různé dochucovací omáčky, džusy, máslo, mléko, otevřené konzervy a zavařeniny.
 6. Mrazák (cca -18 stupňů Celsia) - cokoliv, co budeme chtít spotřebovat za dobu delší než dva až tři dny, vložíme do mrazáku. I tady však platí, že jej nesmíme přeplňovat a že by potraviny měly být dobře zabalené. Patří sem maso, ryby, pečivo, mražená zelenina apod. K jejich ukládání používáme k tomu určené nádoby a foliové, dobře uzavíratelné sáčky.

Lednice a jejich chladící zóny bývají uspořádány různě, a to podle velikosti a typu spotřebiče. Je dobré uložit si při koupi lednice manuál od výrobce, který nám do budoucna pomůže právě k informacím ohledně správného skladování potravin v daném typu chladničky.

Údržba, zápach v lednici a spotřeba energie

Důležité je také pravidelná údržba tohoto chladícího zařízení, které patří bezesporu k nejdůležitějším spotřebičům v dnešní domácnosti. Je nutné dbát o jeho čistotu, pravidelně a správně odmrazovat. Existují také nejrůznější metody, jak předejít nepříjemným zápachům v lednici, např. umístíte-li dovnitř na nějakou dobu otevřenou nádobu s trochou kávy, jablka nebo jedlou sodu. Lednici nepřetěžujme a nepřeplňujme, dochází tím ke zhoršení cirkulace vzduchu v jejím uzavřeném prostoru a sníží se kvalita její činnosti. Při častém otevírání lednice, která je např. delší dobu poloprázdná, se zvyšuje spotřeba energie, a to dokonce víc, než když máte lednici hodně dobře zásobenou.

Které potraviny nepatří do lednice?

Těmto potravinám chlad nesvědčí a při skladování v lednici ztrácí svou kvalitu i chuťové vlastnosti. Jsou to např.:

 • Výše zmíněná rajčata (ztrácí chuť a šťávu, stanou se moučnými, a pokud ještě nejsou úplně zralá, v lednici nedozrají).
 • Citrony, banány a jiné exotické druhy ovoce nikdy neskladujeme v lednici.
 • Brambory, mrkev a česnek do lednice nepatří. 
 • Salátové okurky (stejně jako ostatní vodnaté plodiny, v chladničce mění konzistenci, jsou měkké a chuťově mdlé. Dbejte na to, aby nebyly v blízkosti rajčat, protože pak rychleji zrají a podléhají zkáze.
 • Med (nesnáší vlhkost a pohlcuje pachy).
 • Olivový olej v chladu mění konzistenci. Skladujte v temnu a při pokojové teplotě.

Jaké zkušenosti se skladováním potravin v lednici máte vy?

Zdroj: prozeny.cz, blog.kaloricketabulky.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena