Hubneme do plavek

Hubneme do plavek

Důležitá je psychika. Když se po zimě postavíme na váhu, obvykle jsme zděšeni a sebevědomí klesá pod bod mrazu. Málokdo si po zimě udrží svoji váhu. Navíc je duben, léto na krku a my jsme se ještě ani pořádně nedostali z jarní únavy. Jeden by se z toho zbláznil. Jak s nadbytečnými kilogramy dolů?

17611×

Základem hubnutí je psychika. Když neustále myslíme jen na to, že musíme zhubnout, vůbec nám to nejde, je to špatně. Lidé jsou z velké části negativně myslící tvorové, kteří musí mít všechno odůvodněno, nebo naopak nechtějí nic zdůvodňovat a se vším si poradí sami. Zkusme se na věc podívat jinak. Psychika je totiž jedním z hlavních aspektů pro to, jak začít úspěšně hubnout.

Negativní myšlení

Řekněme si upřímně, kdo z nás, jak žen, tak mužů, na svém zevnějšku hledá nejdříve klady a pak teprve zápory? Kdo si myslí, že jeho postava je super? Takových lidí je opravdu málo. Rozhodně člověku nedodá sebevědomí, že si o sobě myslí, že je ošklivý a tlustý. Zaprvé si tak snižujeme sebevědomí, nevěříme si a nikdy se sebou nebudeme spokojeni. Proto se spousta anorektiček a bulimiček musí léčit v prvé řadě u psychiatrů. Nezní lépe, když si o sobě myslím, že jsem "prostorově výrazný/á", než že jsem "tlusté prase"?

Geny

Existuje mnoho lidí, kteří si poukazují na to, že obezitu mají v genech, mají potíže se štítnou žlázou a nemůžou s tím nic dělat. To však není pravda. Za nadváhu a obezitu si může člověk v prvé řadě sám. Ze všech obézních lidí jich méně než 1 procento trpí problémy se štítnou žlázou a jednomu z desetitisíce chybí receptor pro hormon leptin. Svou chybu si musí obézní člověk uvědomit, přiznat si ji a začít s tím něco dělat.

Cíle

Vždycky si stanovujeme raději menší cíle. Není možné zhubnout 15 kilo za 2 měsíce. Ideální je shodit 2 - 3 kilogramy za měsíc, aniž bychom škodili zdraví a tělu. Při stanovení vysokých cílů většinou na veškeré snahy zhubnout rezignujeme, protože kvůli vysokým cílům dojdeme k tomu názoru, že to nemá smysl. Při tom bychom klidně mohli shodit 7 kilogramů, cítili bychom se lépe a další shazování by nebyla nutnost ale hra.

Nevhodné rozhodnutí

Mnohdy si špatně naplánujeme čas, kdy začneme hubnout. Oslavy, svátky, návštěvy. Tam všude je na naši psychiku vyvíjen velký společenský tlak, abych jedli to, co je nabídnuto. A upřímně. Kdo dá přednost ovoci než lahodnou vepřovou pečínkou?

Drastické diety

Velmi špatné je nesprávně zvolená drastická dieta. Ta nás totiž vždy odradí od dalšího hubnutí i když se následně jedná jen o změnu jídelníčku. Když se i přes prvotní drastickou dietu odhodláme k další dietě, podvědomě v ni nevěříme a vzdáváme ji předčasně. A to i v případě, že je dieta opravdu účinná. Myslím, že své o tom ví ti, kteří zkoušeli tukožroutské polévky.

Víra v preparáty

Po neúspěšných dietách přicházení obvykle na řadu tablety a náplasti na hubnutí. Propaguje je přeci ta slavná herečka, co má 5 dětí a postavu jako proutek. Jen se na ni podívej! A když to funguje jí, tak proč ne mně? Honem rychle telefon a objednávat... Po mnoha neúspěšných pokusech zhubnou se většina lidí z nouze uchyluje i nejrůznějším preparátům na hubnutí, které mnohdy spíše uškodí než pomůžou. Už si ale neuvědomí, že ta slavná herečka lítá celý den kolem dětí, točí filmy, chodí běhat, do posilovny, občas zajde na squash. Takže během hubnutí má neustálý pohyb a vyvážený jídelníček. To se pak hubne samo.

Pokud se při hubnutí budeme snažit pozitivně myslet, máme zajištěných 25 procent úspěchu. Zkusme brát hubnutí jako hru, ne jako povinnost a nutnost. Je pro vás hubnutí nutnost, povinnost nebo hra?

Foto: Profimedia.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena