Vaření.czMagazínHovězí speciality

Hovězí speciality

Hovězí speciality

Hovězí maso je pro mnohé energeticky přijatelnější než maso vepřové. Používá se k přípravě mnoha nejrůznějších specialit světových kuchyní. Nejinak je tomu i u nás.

17871×

Z jeho nejkvalitnějších částí, tedy ze svíčkové a roštěnky, se připravují minutkové pokrmy. Ale i další části jsou vhodné pro přípravu oblíbených pokrmů. Z kýty a plece se připravují rolády a závitky, plátky nebo se maso opéká i dusí v celku. Na guláše je vhodná kližka a ořez, přední maso (z krku a žeber) se používá pro přípravu polévek nebo k omáčkám. Pochoutkou je však také pouze uvařené hovězí maso (žebro), které se podává s jablečným křenem nebo s hořčicí.


Roštěná

Jednoduchá a příjemně rychlá úprava kvalitního hovězího masa - roštěnek. Plátky lehce naklepané, na okrajích naříznuté se osolí a opepří. Po obou stranách se dozlatova opečou na rozehřátém oleji, pak se na mírnějším ohni dopékají doměkka. Další příprava je různá, záleží na ingrediencích, které se budou dále používat a na výsledném efektu, kterého chceme dosáhnout.

  • Je tak možné maso vyjmout a v teple uchovat. Na pánev se přidá máslo, zapráší se moukou a ta se krátce osmaží. Zředí se vývarem, přisolí a procedí. Touto šťávou se přelévají připravené roštěnky a sypou se osmaženou cibulí. Vhodnou přílohou mohou být hranolky nebo vařené brambory. Jde o jednoduchou a velice oblíbenou přípravu roštěné.

Hovězí plátky

  • Z plátků hovězího masa se můžou připravovat závitky, které se plní uzeným, ale i další náplní (např. drobně krájené brambory, cibule, houby apod. - spojené vajíčkem).
  • Také jsou vhodné na přípravu plněných plátků, ze kterých se tvoří rolády; po změknutí je možné malé rolády dále zapékat ve vajíčku smíchaném se sýrem.
  • Jestliže se lehce naklepané maso nakrájí na úzké proužky, přidá se s cibulí na usmaženou slaninu. Podlije se bílým vínem, přidá se majoránka a před koncem smetana a lžička majoránky. Podává se s knedlíkem, ale je možná i jiná příloha podle chuti.

Hovězí pečeně

K tepelné úpravě můžeme použít také maso v celku, nenaporcované. Zadní hovězí se očistí a důkladně prošpikuje slaninou. Po všech stranách se osolí a zprudka opeče na rozehřátém tuku. Na másle se osmaží cibule, kořenová zelenina, přidá se koření a nakládané houby a na vše se položí opečené maso. Dusí se a podle potřeby podlévá vývarem a přelévá se vypečenou šťávou. Pro vznik kůrčičky se dopéká odkryté. Hotové maso se krájí na plátky a podává se s houskovým knedlíkem.

Přední hovězí a kližka

Mezi speciality se řadí také guláše, které se připravují z předního hovězího a kližky. Guláš je sice maďarskou specialitou, ale je velice rozšířený a oblíbený také u nás. Jeho podoba se obměňovala, nové přísady jej obohacovaly a každý kuchař do něj přidává cosi nového a svého. Základní guláš je tedy z hovězího masa, ten prvotní je také více "ohnivější", aby k němu chutnalo dobré pití. Ty další podoby guláše jsou různé podle jednotlivých přísad a podle konečného přání kuchaře. Nikdy by však neměla jako přísada č.1 chybět cibule a dobré koření.

user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena