Vaření.czMagazínDůležité ovoce

Důležité ovoce

Důležité ovoce

Nevím jak vám, ale mě tato zima připadá hrozně dlouhá. Hrozně se těším na jaro. Spousty sluníčka, zelené trávy, maminek s kočárky, projížďky na kole nebo na bruslích. O tyto radůstky jsme v zimě připraveni. Když si představím přechod mezi jarem a zimou - takzvanou jarní únavu, polovina radosti mě přejde. S jarní únavou se však dá bojovat! Stačí jíst dostatečné množství ovoce. Přibližme si, jak udržet se fit i na přelomu zimy a jara.

12367×

Vitamíny v čerstvém ovoci

Všeobecně se ví, že ovoce obsahuje vitamíny a další životně důležité minerály pro náš organismus. Málokdo však ví, že ovoce čistí naše tělo. Většinou totiž obsahuje více jak 90 % vody a také hodně sacharidů. Právě sacharidy jsou onou hnací složkou pro vyčištění našeho těla. Obrazně řečeno slouží uhlík ke spalování odpadových látek v těle. To však funguje jen tehdy, pokud jsou plody čerstvé a syrové, a když nejsou konzumovány společně s koncentrovanými cukry a škroby. Výjimkou jsou banány, datle, fíky a rozinky. Syrové ovoce nemá žádné škroby. Vařením se v některých plodech mění cukr na škrobové sacharidy, které si pak tělo musí zpátky složitě přeměnit na cukry. Tím se zbytečně zatěžují orgány, hlavně slinivka břišní. Nejlepší je tedy jíst ovoce čerstvé. V dnešní době máme čerstvé ovoce v obchodech celoročně. Od jablek až po citrusové plody, banány, kiwi, manga. V České republice sníme ročně 70 kg ovoce na osobu. V porovnání s ostatními evropskými zeměmi je to však málo. V zemích jižní Evropy se spořádá až přes 100 kg ovoce na osobu! Odborníci doporučují jako spodní hranici 75 kg ovoce na osobu. U nás dává většina lidí přednost hlavně jablkům. Ročně jich sníme zhruba 24 - 26 kg na osobu. Ačkoliv jablka neobsahují mnoho vitamínů, obsahují protisklerotické pektiny, spousty stopových prvků, měď, mangan, zinek, draslík, železo, látky zpevňující stěny cév a další důležité látky, čímž mají pro organismus posilující účinek. Jablka jsou nízkoenergetická, takže jsou vhodná pro diabetiky. Hlavně ale také proto, že obsahují jednoduché cukry. Další položkou mezi ovocem jsou citrusové plody. Ty, jak víme, obsahují rutin, pektin, ale hlavně vitamín C. Citrusových plodů spořádáme ročně 16 kg na osobu. Samozřejmě je to méně než v ostatních zemí. V poslední době u nás vzrostla spotřeba banánů. Sníme jich přibližně 8 - 9 kg na hlavu. Banány patří mezi dietní ovoce s vyšší energetickou hodnotou. Jejich velkou výhodou je, že šetří zažívací a trávící trakt. Mají však méně vitamínu B6. U banánů je třeba hlídat kvalitu. Žluté banány s černohnědými tečkami znamenají zralost a okamžité použití. Pokud však uvidíte banány s černou slupkou a hnědými skrvnami na dužnině, ruce pryč! Jedná se o nekvalitní a zdraví nebezpečné plody. V neposlední řadě bychom se měli zmínit o kiwi. Jak všichni víme, kiwi patří mezi ovoce bohaté na vitamín C. Má široké uplatnění v kuchyni a dá se použít téměř všude. I při nákupu tohoto ovoce je třeba dbát na kvalitu. Vždy je lepší koupit kiwi tvrdé a nechat si jej doma v teple dozrát než koupit měkké otlačené a omačkané plody. Nikdy nekupujeme kiwi s tmavými skvrnami.

Sušené ovoce

Pokud však neseženeme potřebné ovoce nebo to, na které máte právě chuť, nezoufejme. Stále je tu pro nás ovoce sušené. Ale i zde je třeba dávat pozor. Vždy se snažíme koupit ovoce sušené sluncem. Na trhu jsou k dostání plody sušené - konzervované sírou nebo jiným způsobem. Toto ovoce vypadá lépe a má delší trvanlivost. Právě za tímto účelem se ovoce "napájí" anorganickou sírou. Ta se však z ovoce nikdy nevymyje. Proto bychom měli dávat pozor na to, jaké sušené ovoce vlastně kupujeme. Sušením se zredukuje obsah vody až na jednu pětinu. Logicky tedy pětinásobně vzroste obsah přírodních cukrů. Proto bychom měli sušené ovoce konzumovat s mírou nebo jej před konzumací nechat nasáknout vodou. Určitě bychom je však měli pořádně omýt. Všeobecně však stále platí, že pokud chce člověk alespoň trochu zdravě žít, nebýt unavený a být v dobré kondici, měl by si dopřávat čerstvé ovoce denně. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena