Vaření.czMagazínDigestoře - odsávače páry i pachu

Digestoře - odsávače páry i pachu

Digestoře - odsávače páry i pachu

Digestoře zbavují kuchyni nežádoucích pachů a výparů, které při vaření vznikají. Jsou nejen praktickou, ale dnes už také estetickou součástí každé kuchyně.

16302×

Digestoř je stejně nezbytnou součástí kuchyně jako např. lednice nebo sporák. Odsává páru i nepříjemné pachy. Podle způsobu fungování se dělí na odtahové a recirkulační, podle typu pak na podvěsné, ostrůvkové, komínkové a vestavné. Typ digestoře vždy vybírejte podle dispozičního řešení kuchyně.

Jakou digestoř vybrat?

Digestoř podvěsná

Podvěsné digestoře se montují pod závěsnou skříň kuchyňské linky. Trubku pro odvádění páry lze schovat uvnitř skříňky. Jsou nejlevnější a nejpoužívanější variantou.

Digestoř ostrůvková

Ostrůvkové digestoře jsou určeny k montáži do prostoru. Využívají se v kuchyních, kde sporák nepřiléhá ke zdi. Nevýhodou je poněkud vyšší cena.

Digestoř komínová

Komínové digestoře bývají zpravidla umístěny v mezeře mezi závěsnými skříňkami. Ozdobný komín je výrazným dekoračním prvkem. Jsou velmi elegantní, ale taktéž cenově náročnější.

Digestoř vestavná

Vestavné digestoře jsou zabudovány přímo v kuchyňské lince, takže nenarušují vzhled kuchyně. Mohou být plošné nebo výklopné.

Odtahová a recirkulační digestoř

Odtahová digestoř se používá tam, kde je možné zavést vývod do komína nebo přes zeď přímo ven, tedy především v rodinných domech. V bytových jednotkách je většinou nutné zvolit digestoř recirkulační, které přefiltrovaný vzduch vrací zpět do místnosti.

Rozměr a umístění digestoře

Digestoře se vyrábějí v šířce od 60 - 120 cm. Čím je digestoř širší, tím lepší je odsávání páry i pachů. Vzdálenost digestoře od pracovní desky by měla být 75 cm u plynového sporáku a 65 cm u elektrického.

Hlučnost a výkon odsávání

Nevlastníte-li extra velkou kuchyni, bohatě si vystačíte s digestoří s výkonem od 200 do 300 m3/hod. Lhostejná vám jistě nebude ani hlučnost digestoře - při zapnuté digestoři některých levných typů neuslyšíte ani vlastní slovo. Trvejte na hlučnosti mezi 40 a 50 dB, ani o decibel více.

Údržba digestoře

Povrch digestoře ošetřujte speciálními přípravky na lihové bázi, které velmi dobře odmašťují. U recirkulační digestoře je nutné pravidelně měnit uhlíkové filtry. Míru znečištění poznáte sami, jakmile začnete cítit, že filtr pachy nefiltruje, ale vrací zpět do místnosti, je nejvyšší čas na výměnu. Nikdy ale filtr nenechávejte v digestoři déle než jeden rok.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena