Vaření.czMagazínBylinkami proti jarním neduhům

Bylinkami proti jarním neduhům

Bylinkami proti jarním neduhům

Bylinky jsou už od dob našich prababiček používány jako všemocný lék proti mnoha nemocem, které nás trápí po celý rok. Na jaře, kdy se naše tělo probouzí ze zimního spánku, nám rady našich babiček přijdou vhod.

3260×

Bylinky proti horečce

Horečka je výsledkem boje těla s nemocemi, tlumí množení virů i bakterií. Vysoká teplota zatěžuje oběhový systém, proto je nutné ji srážet - chlazením nebo pocením.

Vrba

Čaj připravený z vrbové kůry obsahuje kyselinu acetylsalicylovou odvozenou z rostlinné kyseliny salicylové.

Lípa

Pití čaje připraveného z usušených květů účinně podporuje pocení (množství potu se až zdvojnásobí) a tělo se díky tomu ochlazuje.

Bez

1 litr čaje denně, připraveného ze sušených květů (kozičkek) bezu, se postará o větší pocení. Možno kombinovat s čajem z lípy.

Bylinky proti kašli

Kašel je vlastně pouze reflex, kterým naše tělo vypuzuje z dýchacích cest cizí tělesa. Bývá projevem zánětu průdušek a průdušnic. Bylinky bojují proti choroboplodným zárodkům, tlumí dráždění a usnadňují vykašlávání.

Fenykl

Fenyklový čaj pomáhá zvlhčit prostředí v krku a ze sekretu vytváří tekutinu. Nebo fenyklový med (Recept: 10g rozdrcených plodů rozmícháme ve 100g medu, necháme 10 dnů stát a potom slijeme.) podávaný po lžičkách usnadňuje vykašlávání.

Divizna

Pití jednoho šálku diviznového čaje usnadňuje vykašlávání uvolňováním hlenu v průduškách. Její sliz mírní dráždění zanícených sliznic.

Ředkev, ředkvička

Šťáva z kořene (užívaná po lžících), která obsahuje glykosidy, podporuje tvorbu hlenu a působí účinně proti virům a bakteriím.

Lékořice

Čaj připravovaný z kořene nebo lékořicové pastilky pomáhají zvětšit objem sekretu v krku a tím usnadňují zvlhčování sliznic a vyčištění průdušek.

Bylinky proti rýmě

Rýma je zánět, který vzniká, když viry napadnou buňky sliznice. Projevuje se zvýšeným prokrvením a rozšířenými cévami. Krev doplňuje obranné buňky a hlen odvádí "vetřelce" pryč. To ovšem způsobuje opuchnutí nosní sliznice a ztěžuje tak dýchání.

Heřmánek

Inhalování heřmánku (lžíce sušeného květu spařená horkou vodou) pod ručníkem tlumí činnost choroboplodných mikrobů a snižuje otok nosní sliznice.

Bez

Několik šálků čaje denně pomáhá uvolňovat sliznice.

Máta

Pití čaje několikrát denně stejně tak jako inhalování (silice máty kápneme do vroucí vody) pod ručníkem snižuje otok v nosu.

Tymián

Silice tymiánu (používáme jako přísadu do koupele) mají protizánětlivé a antibakteriální účinky a výrazně podporují uvolňování hlenu.

Tajemství detoxikace: Tyto potraviny nelze při očistě organismu vynechat!

Strava při detoxikaci by měla být bohatá na vitamíny, minerály a zejména vlákninu. Naopak je nutné vyhýbat se tučným a mléčným pokrmům, masu, jednoduchým cukrům a konzervovaným pokrmům. Ale co má člověk vlastně jíst? Poradíme vám.

Tajemství

Bylinky pro jarní detoxikaci

Až se příroda probudí, budeme mít k dispozici již řadu bylinek, které hrají hlavní roli při pročišťování organismu. Poohlédněte se po kopřivě, pampelišce i šťovíku.

Bylinky

Vyzkoušené a vděčné recepty se zázvorem: Nachlazení bude bez šance!

Zázvor je v této roční době nepostradatelnou součástí zdravého jídelníčku a dávno neplatí, že se z něj dá uvařit pouze vitamíny nabitý čaj. Pojďme se kromě zázvorové medicíny v podobě nápojů podívat i na jiné pokrmy, ve kterých zázvor perfektně užijeme.

Vyzkoušené

Foto: Pixmac.cz

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena