Vaření.czMagazínBrněnské Vánoce

Brněnské Vánoce

Brněnské Vánoce

Letos poprvé můžete v hlavním městě Moravy, Brně, navštívit tradiční svátky v novém - vánoční trhy na Zelném Trhu, Staré radnici i náměstí Svobody. Krásnou procházkou si spojíte všechna tato místa, ze kterých na vás dýchne kouzlo Vánoc.

3478×

Jsou pro vás připraveny řemeslné stánky a dílny, Ježíškova pošta, betlém, zvonička, nádherně ozdobený vánoční strom s pokladničkou na sbírku Červeného kříže a bohatý kulturní program. Vánoční trhy se otevřely 27. listopadu a zavítat na ně můžete až do Štědrého dne.

Zelný trh - začátek vánoční procházky

Dnešní procházku začneme na Zelňáku. Sice tomu počasí nenasvědčuje, ale jsou tu Vánoce, a tak se nám toto náměstí s kašnou uprostřed zabalilo do vánočního hávu.

Hned první stánek nám nabízí několik druhů horkého punče do originálního hrnečku s logem Vánoce na Zelňáku. Můžeme vyzkoušet vánoční punč, jehož hlavní ingrediencí je černý čaj, nebo punč Maliňák z červeného vína, punč Zelňák z bílého vína či punč  Mendlák se zázvorem. Pro děti je samozřejmě ke koupi i Kinder punč bez alkoholu. Hned vedle stojí osvětlený dřevěný ručně tesaný betlém s Ježíškem v jesličkách, spoustou bílých oveček a dalších zvířátek. Kolem celého náměstí jsou dřevěné vánoční dobové stánky s vývěsními štíty starých českých řemesel, tak si můžeme nakoupit u mistra cukráře-pekaře, šperkaře, hrnčíře, skláře, včelaře, vařečkáře, kožešníka či brašnáře. Mistr svíčkař nám prodá nádherné ručně dělané dekorativní či plovoucí voňavé svíčky, krasobarvíř zase nádherně barvené látky, zelinář nám nabídne zeleninu z vlastní zahrádky a u caletníka už z dálky nádherně voní trdelníky. Zakoupit můžeme i u stánku staročeské pochutiny či bylinky a koření. Je zde i stánek nabízející přírodní koupelové soli nebo produkty z ovčí vlny. Napálit se nesmíme dát u Šmejdíře, který nabízí bižuterii. Mimo stánku s punčem je na každém rohu náměstí jiný „výčep“, který nabízí jak horké nápoje tak výborné teplé moravské delikatesy. V horní části náměstí stojí pódium, kde probíhá vánoční doprovodný program a vedle jej zdobí menší vánoční strom. Náměstí opustíme kolem malého řetízkového kolotoče pro děti.

Stará radnice a vánoční Brno

V podloubí ve vchodu do Staré radnice vás přivítá usměvavá babka kořenářka se svým stánkem plným voňavých bylinek. Vedle se usadil uzenář, který nabízí klobásy i salámy a o kus dál stojí stánek s lahodným občerstvením. Všude kolem zní vánoční koledy a na pódiu probíhá vystoupení.

Náměstí Svobody a vánoční trhy

Projdete zelenou branou protkanou tisíci malinkých svítících žároviček, kousek uličkou a už se před vámi prostírá náměstí Svobody v celé své vánoční kráse. Tramvajové pásy rozdělují náměstí na dvě poloviny. Na pravé straně, ještě než přijdete k nádherně osvětlenému (sice pomenšímu) vánočnímu stromečku, nezapomeňte nechat svoje děti povozit vláčkem. U stromečku si zazvoňte na zvoneček a Ježíšek vám splní přání. Pod stromečkem můžete přispět do kasičky Červeného kříže. Navštívit můžete Ježíškovu dílnu nebo si prohlédnou živá zvířátka, která žijí ve chlévě (ovečky, kozy, oslík). Náměstí je kolem dokola lemováno dřevěnými stánky, které nabízejí pouze ručně zhotovené výrobky a v čele mu vévodí pódium, které nabízí po celý den pestrý program. Pokud jste unavení, hladoví či promrzlí určitě vám přijde vhod některý z velké řady stánků nabízející horké punče, medovinu i grog nebo halušky se zelím, bramborák či jinou teplou dobrotu. Mlsouni si můžou koupit tradiční trdelník (kokosový, oříškový, skořicový), valašský frgál či perníkové srdce.

Pokud jsem vás zaujala, jsem velice ráda a srdečně vás zvu na zimní procházku po brněnských ulicích, snad nám k tomu začínajícímu mrazu napadne i trošku sněhu.

Foto: Renata Hřebíčková
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena