Vaření.czMagazínBiorytmus organismu

Biorytmus organismu

Biorytmus organismu

Vše se děje v rytmech, včetně fungování našeho organismu. Pokud zjistíte, jak orgánové hodiny fungují, můžete jich využívat ve svůj prospěch, například k hubnutí nebo větší výkonnosti.

5843×

Veškeré živé organismy, včetně toho našeho, fungují na základě určitých rytmů. Nejen srdce bije v pravidelném rytmu, také např. střevní svalovina se stahuje pravidelně každou půlminutu. Navíc, každou hodinu je na vrcholu své síly jeden tělesný orgán. Přizpůsobit se těmto biologickým hodinám znamená výrazně zlepšit své zdraví.

Jak funguje denní rytmus

V denním rytmu organismu je dán čas pro tělesnou a duševní práci, čas pro přijímání určitého druhu potravy i čas pro odpočinek. Všichni to dobře známe při posunu času. Letíme-li například do Ameriky, posuneme si hodinky o šest hodin nazpět, ale organismus si dál žije svým vlastním tempem, takže se nám chce odpoledne spát a večer jíst.

Jak biorytmus ovlivňuje hubnutí

Biorytmus ovlivňuje i fáze produkování a vydávání tepla. Zatímco od 3. do 15. hodiny se naše tělo nachází v zahřívací fázi a buněčná teplota tedy stoupá, od 15. do 3. hodiny ranní zase teplota vnitřních orgánů klesá. V době ochlazování je spalováno méně živin, proto pokud jíme v noci, tloustneme více, i kdyby byl příjem kalorií stejný jako dopoledne.

Chcete-li zhubnout, po 15. hodině vynechejte příliš kalorická jídla. Do snídaně, svačiny i oběda zahrňte dostatek bílkovin (maso, mléčné výrobky, luštěniny). Večer je vhodnější jíst potraviny rostlinného původu.

Orgánové hodiny

23. - 1. hodina

Pracuje žlučník. Lidé s onemocněním tohoto orgánu bolest obvykle v tuto dobu budí.

1. - 3. hodina

V těchto hodinách je mozek nejméně aktivní, proto je velmi nebezpečné např. řízení vozidla. Aktivují se játra. Mezi 1. a 3. hodinou je největším hříchem pít alkohol nebo kávu, orgány těžko snáší i kouření.

3. - 5. hodina

Vrcholu své aktivity nabírají plíce. Potvrdit to mohou horolezci - když vstanou ve tři ráno, mají lepší start než kdyby vstali v pět.

5. - 7. hodina

V ráži je tlusté střevo. Pokud budete pravidelně vstávat v tuto dobu, nebudete mít problém s vyprazdňováním. V pohotovosti je také krátkodobá paměť - chystáte-li se na zkoušky, zopakujte si látku právě teď.

7. - 9. hodina

Do činnosti se dostává žaludek. Nenechejte jej běžet naprázdno. Snídejte.

9. -11. hodina

Probouzí se slezina a slinivka břišní. To nejhorší, co jim můžete v tuto chvíli udělat, je dát si panáka. Vhodné je ovoce a dovolit si můžete i nějakou tu sladkost. Duševní výkon dosahuje svého vrcholu.

11. - 13. hodina

Doba útlumu, vhodná pro spánek. Aktivní je zejména srdce.

13. - 15. hodina

Pomalu se zvyšuje fyzická aktivita. Aktivuje se také tenké střevo. Snížená je citlivost zubů - návštěvu zubaře je proto ideální naplánovat si na toto období.

15. - 17. hodina

Trávicí systém jede na plné obrátky - je schopný zpracovat i vydatnější jídlo (musí být ale zkonzumováno před třetí hodinou). Fyzická kondice dosahuje vrcholu. Vrhněte se na sport.

17. - 19. hodina

Probudily se nám ledviny. Buďte na ně hodní a vyškrtněte sůl, tuky, cukry, kávu i alkohol.

19. - 21. hodina

Srdce jede na plné obrátky. Člověk je vnímavější - využijte toho např. pro poslech hudby.

21. - 23. hodina

Útlum duševní výkonnosti. Doba vhodná pro spánek, nevhodná pro konzumaci jídla.

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Jiřina K

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena