Vaření.czMagazínBazalka, koření i lék 4. díl

Bazalka, koření i lék 4. díl

Bazalka, koření i lék 4. díl

Četli jste předchozí články o bazalce a byli překvapeni možnostmi jejího využití? Hlavně v kuchyni se fantazii meze nekladou a bazalky pak není nikdy dost.. Možná i proto se necháte zlákat na vypěstování své vlastní úrody.

19971×

Pěstování bazalky

Bazalku si můžeme koupit sice již předpěstovanou v květináčku, ale až si ji oblíbíte, zjistíte, že nesmí ve vaší kuchyni chybět. Pak určitě dáte přednost doma vypěstované bylince a pokud jí věnujete trochu pozornosti a starostlivosti, bazalka se vám svou úrodou bohatě odmění. Bazalka může zásobovat jídelnu po celý rok a navíc vám udělá radost svým krásným vzhledem. Nezáleží na tom, jakou odrůdu bazalky si pro pěstování vyberete, ani na tom, zda ji budete pěstovat v květináči, truhlíku nebo přímo na záhonku. Podmínky pěstování jsou stejné. K dosažení úspěchu stačí dodržovat několik důležitých zásad a rad, které doporučuji si přečíst předem.

Doporučení a rady k pěstování bazalky

 • Půda pro výsadbu bazalky by měla být kyprá a bohatá na humus, s dostatkem vápníku.
 • Bazalka je náročná na živiny a bohatou zálivku, půda by nikdy neměla vyschnout.
 • Nadbytečná zálivka rostlině také škodí.
 • Pěstujeme ji na slunečném, světlém místě na balkoně, za oknem, na zahrádce.
 • Nemá ráda chlad a vítr. Je velmi citlivá na mráz.
 • Při dlouhotrvajícím chladném a vlhkém počasí trpí bazalka plísněmi, proto doporučuji v tomto případě truhlíky přemístit na teplé a světlé místo.
 • Rostlinu při dorůstání postupně zaštipujeme, podpoříme její větvení a oddálíme kvetení. Nezaštipovaná rostlina dorůstá i více než 50 cm a rostlině ubývá na síle.
 • Mladé výhonky a listy používáme během celého růstu až do začátku kvetení.
 • Nejsilnější aroma mají výhonky a listy právě před květem.
 • Doba květu bazalky je nejlepší pro celkovou sklizeň. Sklizenou bazalku můžeme zamrazit, usušit, či zpracovat např. do olejů nebo na italské pesto.
 • Na zahrádce můžeme vysévat bazalku v blízkosti rajčat a okurek, na které příznivě působí. Chrání je před padlím a rajčatům údajně zvyšuje aroma.
 • V květináči na okně působí bazalka jako repelent proti hmyzu, především mouchám.
Pěstování bazalky sice zabere nějaký čas, ale když jí ho jen trochu obětujeme a budeme se snažit dodržet základní uvedená pravidla, bude její pěstování vlastně jednoduché a bezproblémové.

Jak na to?

Letničku bazalku pěstujeme ze semen a s jejich vyséváním začneme již v dubnu. Vyséváme do skleníků, do truhlíků, či květináčů, umístěných na vnitřní straně oken, nebo na jiném místě v bytě, kde je dostatek světla a tepla. Květináče a truhlíky naplníme organickým kompostem, do kterého zamícháme trochu perlitu. Perlit zajišťuje provzdušňování kompostu a bylinka poroste lépe. Semínka zasejeme řídce a jen zlehka prstem zatlačíme.Pravidelně zavlažujeme.Vzrostlé rostlinky jednou přepichujeme. Již za tři týdny budou sazeničky dostatečně velké k přesazení i do větších truhlíků nebo na záhon. Ale pozor, na záhon vysazujeme předpěstované sazenice až koncem května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky .Při přesazování a prvním přepichování vytahujeme rostlinky zlehka za stonek, abychom nepoškodili kořeny. Přesazujeme do malé jamky a zeminu kolem sazenice jen přihrneme, nestlačujeme silou. Dobře zalijeme. Truhlíky a květináče s přesazenými sazenicemi dáme ven nastálo až v době, kdy není velký rozdíl mezi noční a denní teplotou. Před tím rostlinky postupně otužujeme a zvykáme na venkovní teplotu tak, že je necháme venku jen přes den a večer uklízíme domů. V červnu je počasí většinou už ideální a bazalku stěhovat nemusíme. Na počasí totiž závisí i naše sklizeň. Čím slunnější je červen a červenec, tím bohatší bude naše úroda. Během těchto měsíců bazalku zaštipujeme, krásně se rozvětví a zajistí nám sklizeň až do září. Lístky sbíráme ke své potřebě během celého růstu. Bazalku můžeme vysévat i na podzim, zajistíme si tak její pravidelný čerstvý zdroj téměř na celý rok. Nebezpečím na podzim je chladné počasí, druhý výsev doporučuji raději jen do skleníků nebo domácího prostředí.Jestli jste se rozhodli pro její pěstování, věřte, že vás tato bylinka nezklame, že vás obdaruje za váš čas, který jí věnujete. Možná se pěstování bazalky stane i vaši zálibou, která nebude prací, ale příjemným odpočinkem a zastavením v dnešní uspěchané době. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Dana

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena