Barvy kolem nás

Barvy kolem nás

Nejen barvu oblečení si vybíráme každý den, ale také jídlo si vybíráme podle barev. Výběr barev si určuje každý sám a individuálně.

10791×

Volba vybírání barev buď jídla, oblečení, místnosti, vychází z toho, která barva je pro nás nejvhodnější.

Barvy ovlivňují každou stránku našeho života. Barvy ohně (jako třeba červená nebo oranžová) způsobují, že se cítíme lépe. Ale barvu modrou a zelenou považujeme za barvy studené. Některé naše oblíbené barvy se během našeho života mění. K oblíbeným barvám u dětí je právě červená. Postupem věku děti dávají přednost barvám studeným. Starší lidé se přiklánějí více ke světlým odstínům.

Červená barva

Je to barva života a je plná nadšení. Zároveň povzbuzuje a je spojená s aktivitou. Červená barva je i barvou lásky. Červená barva je spojena také s kreativitou, vytrvalostí, povzbuzením. Symbolizuje moc, sílu a sebedůvěru. Červená je také dobrá pro lidi, kteří chtějí zhubnout, jelikož tato barva povzbuzuje hypofýzu a trávení.

Oranžová barva

Barva plná radosti je zároveň plná vzrušení. Spojuje fyzickou energii se silou myšlení. Je to barva moudrosti a úspěchu. Oranžová dodává odvahu k novým plánům. Je plná nápadů a ohleduplnosti. Oranžová barva je spojena s energií a symbolizuje teplo, toleranci, lásku. Je to barva optimismu. Tahle barva prospěje lidem, kteří potřebují více síly a energie.

Zelená barva

Barva, která uklidňuje, poskytuje vyrovnanost, obnovuje tělo, mysl a duši. Je to barva přírody a symbolizuje hojnost. Je barvou dlouhověkosti, naděje, stability, spokojenosti a mírem. Je vždy spojována s léčením.

Žlutá barva

Je nejen optimistická, bezstarostná, ale také plná radosti. Je veselá, dává naději lidem a pomáhá jim nalézt smysl života. Kouzla štěstí byla vytištěna na žlutém papíře. Negativním významem žluté barvy je žárlivost.

Fialová barva

Barva je nesobecká a milující. Tolerantní a intuitivní. Zvyšuje představivost. Je spojována s inspirací a posvátností. Fialová barva a purpurová jsou často považovány za stejnou barvu. Ale někteří lidé jsou přesvědčeni, že purpurová je trochu červenější. Purpurová byla ve starověkém Římě císařskou barvou. Lidé věřili, že fialové květy violky je ochrání před bolestí hlavy.

Indigová barva

Klid, idealismus, spravedlnost, moudrost, inspirace, intuice a duchovno.Indigová barva se získávala z rostlin rodu Isatis.Lidé,kteří mají tuhle barvu v oblibě mají sklon se snadno zamilovat. Nejdůležitější jsou ale pro ně přátelé a rodina.

Modrá barva

Je snad nejstudenější barvou, ale má uklidňující účinky. Je spojována s pravdou, spravedlností, rozumem, upřímností a loajalitou. Nošení modrého oblečení chrání lidi před čarodějnicemi, protože se věří, že modrá je barvou nebe. Také tahle barva chrání před účinkem zlého pohledu. Rovněž se věří, že modrá barva souvisí se štěstím.

Hnědá barva

Barva podzimu. Symbolizuje dobré zdraví a stabilitu. Ve středověku byla barvou smutku.

Růžová barva

Je to barva něžná, soucitná a obětavá. Je barvou péče a lásky. Souvisí s ženskostí a nevinností. O spokojeném člověku se říká, že má růžovou náladu. Lidé v růžové náladě jsou považováni za šťastné a zdravé lidi. V USA mívají nemocnice růžové pokoje - jsou používány ke zklidnění agresivních a citově narušených lidí.

Bílá barva

Bílá barva je barvou čistoty, nevinnosti, poskytuje pocit svobody a odstraňuje negativismus. Zajímavostí o téhle barvě je hodně. Pokřtění křesťané nosí bílé oblečení, protože znázorňuje jejich čistotu po znovuzrození. Kněží nosili bílá roucha, protože bílá barva je spojena s duší a světlem.
V 17. století používali Bourboni bílou vlajku jako symbol legitimnosti, ale postupem času se význam bílé vlajky změnil, bílá se stala výrazem kapitulace. Souvisí to s bílým pírkem, které symbolizuje zbabělce a špatného bojovníka.

Černá barva

Černá barva je barvou tajemnou, intenzivní a kultivovanou. Má tradičně negativní význam. Je spojena s výrazy jako je černá listina, černá magie a černý trh. Kněží nosí černou, protože symbolizuje váženost. Černá barva se nosí i na pohřbech a je znamením úcty k zesnulému.

Černá kočka může naznačovat štěstí nebo neštěstí. Záleží na nás, čemu budeme věřit. Jak na vás působí jednotlivé barvy?

Foto: Profimedia

user-icon

autor Jovi

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena