Vaření.czMagazínAby byly děti zdravé 1.díl

Aby byly děti zdravé 1.díl

Aby byly děti zdravé 1.díl

Kdo by nechtěl mít zdravé a usměvavé miminko? Ale důležitá je péče. Dítě potřebuje hodně lásky, pohodlnou postýlku, čistou plenku a samozřejmě dobré jídlo a pití.

7821×

Děti a pitný režim

To, že je pro lidský organismus velmi důležitý pitný režim, není žádnou novinkou. Vždyť tělo tvoří ze 70% voda a u dětí je toto procento dokonce ještě vyšší. Pokud dítě v průběhu dne vypije málo tekutin, ledviny nepracují dostatečně a moč se stává koncentrovanější. Škodliviny, které pak zůstanou v těle, organismus zatěžují a to se projeví minimálně únavou a nepohodou. Proto je pro osvěžení a dostatek tekutin v těle důležité mít při ruce vždy lahvičku s pitím.

Správný obsah lahvičky pro vaše dítě

Voda je základ

Můžeme zvolit vodu, která je pro děti přímo určená a má vyvážený obsah minerálů a ostatních prvků.

Instantní granulované čaje pro děti

Také instantní granulované čaje můžeme použít. Na našem trhu jich existuje větší množství, ale pozor, mohou obsahovat různé druhy sacharidů. Nejméně vhodná je sacharóza - běžný řepný cukr. Je to zdroj tzv. prázdných kalorií a navíc jeho trávení může malým miminkům způsobovat určité potíže, plynatost a průjem. Vhodnější je glukóza, jednoduchý velmi lehce stravitelný cukr, který pak může negativně ovlivnit hospodaření s cukry v organismu svým vlivem na sekreci důležitého hormonu inzulinu. Nejvhodnější jsou proto instantní granulované čaje vyrobené na bázi laktózy, které obsahují rostlinné a ovocné extrakty. Zejména výtažky z jemně působících a tradičně používaných léčivých rostlin (kmínu, fenyklu, heřmánku a majoránky) jsou velmi prospěšné. Laktóza, mléčný cukr, je přítomna v mateřském mléku a zažívací trakt dítěte je proto k jejímu trávení velmi dobře vybaven. Případná intolerance laktózy se u kojence projeví záhy již při konzumaci mateřského mléka, a proto miminko, které bez problémů přijímá mléčnou stravu, lehce stráví i nápoj s laktózou. Laktóza navíc podporuje rozvoj užitečných střevních bakterií, které se podílejí nejen na štěpení živin, ale pomáhají také v rozvoji imunitního systému, podporují vstřebávání dalších látek (např. vápníku) a samy vytvářejí některé důležité vitamíny. Laktóza má pouze mírně nasládlou chuť, a proto nevede u dětí k nežádoucímu návyku na sladké a ke vzniku obezity. Laktóza však není pouhým zdrojem energie, ale je zároveň pro dítě důležitou živinou. Galaktóza, která vzniká štěpením laktózy, je základním stavebním kamenem látek důležitým pro činnost mozku.

Prebiotické nápoje nejen pro dospělé

Moderní potraviny určené pro kojence dnes obsahují také prebiotika. Jsou to látky, zejména tzv. fruktooligosacharidy, které podporují rozmnožování užitečných mikroorganismů v trávicím traktu. Prebiotická vláknina může být součástí i kojeneckých nápojů. Jejím zdrojem jsou ovocné extrakty např. ze švestek, výtažky z čekanky a dalších léčivých rostlin.

Foto: Profimedia


Příkrm kuřecí s brokolicí, mrkví a bramborem
(doba přípravy 15 min )

Příkrm kuřecí maso s mrkví
(doba přípravy 30 min )

Příkrm batáty s mrkví
(doba přípravy 20 min )

Příkrm květák
(doba přípravy 30 min )

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena