- Dočistíme domácí slepici od chlupů, peří a nečistot, vyřežeme biskupa, omyjeme, osušíme a vyřežeme žlutý tuk. Pokud je velká, rozdělíme slepici na polovinu. Vyřežeme páteř a druhou polovinu slepice odložíme do mrazáku, třetí část - hrabáky, krk, křídla, žaludek a játra odložíme do mrazáku na později na drůbkovou polévku. Moje slepice po vyřezání vážila přes 4 kg, proto jsem ji takto rozdělila.
- Polovinu slepice i s vyřezaným žlutým tukem dáme do velkého hrnce, zalijeme dostatečným množstvím studené vody a podle chuti osolíme. Vodu už během vření nedoléváme, aby vývar byl silný.
- Pomalu přivedeme do varu, snížíme plamen na minimum, vaříme sotva znatelným čeřením doměkka, čas vaření závisí od velikosti a věku slepice.
- Když se slepice vaří, očistíme všechnu zeleninu a rozkrájíme na větší kusy. Na cibuli ponecháme spodní slupku, protože dodá vývaru pěknou barvu.
- Během vaření odebíráme průběžně tvořící se pěnu, aby vývar byl čirý a průhledný.
- Asi hodinu před koncem vaření přidáme všechnu zeleninu, všechno koření a zelené natě.
- Když je už slepice téměř měkká, vybereme ji z vývaru a přeložíme do pekáče. Část masa obereme a pokrájíme na malé kousky.
- Když je zelenina uvařená al dente, vybereme ji do mísy. Vývar necháme asi 30 minut odstát a potom ho přecedíme přes husté síto do jiného hrnce.
- Část vývaru odebereme do menšího hrnce a uvaříme v něm zavářku do polévky.
- Na talíř dáme pokrájené slepičí maso, pokrájenou zeleninu, zalijeme horkým vývarem, posypeme čerstvě posekanou petrželovou natí a servírujeme.
- Zavařené domácí nudle podáváme scezené na míse zvlášť a každý si nabere podle sebe sám.
Jako zavářku můžeme použit i játrové knedlíčky, krupicové halušky anebo vaječné kapání podle vlastní chuti. Domácí slepice je sice finančně náročnější, avšak když ji rozdělíme na vícekrát, připravíme z ní ještě další hlavní chod, potom je její cena velmi přijatelná a její chuti se žádná z obchodu nikdy nevyrovná, protože domácí je prostě domácí. Silná voňavá domácí slepičí polévka patří mezi sváteční dobroty.