Historický název pro kávu.
Připravuje se postupným sbíráním škraloupů ze svařeného plnotučného mléka. Sběr se shromažďuje po osolení v dřevěné nádobě, kde postupně zraje. Kajmak o stáří několika dnů se podobá máslu. Zralý starší kajmak, zvláště je-li více nasolený, se podobá spíše sýru.
Výrobek ze semen kakaovníku. Semena se praží, drtí a melou na kakaovou hmotu, sloužící k výrobě čokolády, kakaového prášku, kakaového másla.
Hustá zadělávaná drůbeží polévka. Kaldoun se říkalo drůbežím drobům v dobách proslulé české kuchařky M. D. Rettigové. Patřila k sváteční tabuli.
Je jednotka energie, která představuje množství tepelné energie potřebné ke zvýšení teploty jednoho gramu vody o 1°C.
Kousky ovoce konzervované v koncentrovaném roztoku cukru.
Jsou tvrdé bonbóny. Mohou být plněné i neplněné. Základem výroby je příprava kandytové hmoty zahušťováním roztoku sacharozy a bonbonářského sirupu při teplotě asi 125°C. Kandytová hmota se pak ochutí, obarví a formuje. Ke kandytům patří drops, roxy, benáty a furé. Během skladování tyto cukrovinky vlhnou a lepí se.
Jedná se o neotevřená poupata keře kapary trnité. Plody jsou tobolky, tmavě olivově zelené barvy, na špičce červěně tečkované. Jako koření se sklízejí ještě neotevřená poupata různé velikosti. Nakládají se do octa nebo do soli. Čím jsou drobnější a mladší tím lépe chutnají. Foto: Nakladatelství Slovart - Ingredience
Mladý, vykastrovaný a vykrmený kohout.
Rostlinný alkaloid obsažený v paprikách, který je zodpovědný za pálivou chuť papriček. Capsaicin, nebo také Kapsaicin, vyvolává pocit pálení v každé tkáni se kterou přijde do styku. Nejen u člověka, ale u většiny savců vyvolává pocit pálení a podráždění. Je rozpustný v alkoholu a tucích.
Nádoba na dekantování nebo provzdušňování vín.
Jedná se o bělené stélky řasy Chondrus crispus neboli Puchratky kadeřavé. Přísada je pojmenována po místě jejího výskytu v Irsku. Také ji však najdeme ve Francii nebo na Islandu. Ta se s oblibou používá jako stabilizátor, zahušťovadlo nebo ztužovadlo při výrobě zmrzlin, piva a jiných výrobků. Přísada se rozpouští ve studené vodě a má podobné vlastnosti jako agar - agar. Také se jí říká islandský nebo irský mech.
Ovoce tropického stromu Averrhoea Carambola, který roste především v Asii a Australii. Také je známo jako čínská hvězdice. Karambola jsou bobule o velikosti 8 - 15 cm. Vyznačují se "hvězdicí". Jsou oválné s 5 výraznými žebry, které tvoří onu hvězdici. Slupka je žlutá až oranžová a voskovitá. Dužina je měkká a křehká. Také je šťavnatá a sladkokyselá. Používá se na sladká i slaná jídla a velice oblíbená je při výrobě chutney pro svou slakokyselost.
Jedná se japonskou velmi ostrou hořčici. U nás se prodává v tubě o složení hořčice, kukuřičného oleje, soli, kurkumy a emulágorů a dochucovadel. V Japonsku se prodává v prášku. Její kuchyňské použití spočívá především dochucování pikantních jídel a ochucování jemných jídel, kterým je třeba dodat šmrnc.
Jsou semena kardamomu obecného. Toto koření se používá v cukrářství, pekařství, uzenářství, do směsi koření a likérů.
Vepřové karé neboli pečeni najdete mezi kýtou a plecí a jedná se o velmi kvalitní vepřové maso, vhodné pro přípravu minutkových jídel. Vcelku jej upravujeme pečením a následně krájíme na plátky. Při tomto způsobu je dobré maso nejdříve opéct, aby se zatáhlo.
Dušené pokrmy s velkým množstvím lehké delikátní nebo pikantní šťávy připomínající lahodnou kořeněnou polévku, výraznější a lahodnější než je základní pokrm (maso).
Karmín je samozřejmě barva, lépe řečeno barvivo. Červené karmínové barvivo se získává ze samiček červce nopálového (dactylopius coccus). Hmyz se sesbírá a okamžitě suší, protože jedině tak si uchová výrazné karmínové barvivo. Karmínovému barvivu se také říká košenila. Na výrobcích E120. Foto: Nakladatelství Slovart - Ingredience
Historie karobu sahá až do starověkého Egypta a Řecka, kdy lidé karob využívali jako běžné jídlo.Plody karobu se dají konzumovat čerstvé - zelené i usušené - hnědé. Uvnitř lusku se nachází více než 15 semen obalených sacharínovou dužninou. Semena se oddělují od dužniny a jsou použita k výrobě rohovníkové gumy. Tato hmota se dále využívá v potravinářském průmyslu, především při výrobě sladkostí. Používá se jako stabilizátor, emulgátor, zahušťovadlo a také aby oddálil cukernou krystalizaci.Nejzajímavější je však pro výrobu a kuchyňské zpracování lusk. Z něj se totiž mele jemný prášek, který je substitutem klasického kakaa.V čem je karob lepší? Karob obsahuje velké množství bílkovin. Obsahuje méně cukru. Hlavně ale obsahuje minerální látky - magnesium, kalcium, železo, fosfor, nikl a vitamíny A, B, B2, B3 a D. Používá se při léčbě kašle a průjmu.Více se o karobu dozvíte v našem článku Karob místo kakaa.
Přirozená barviva.
Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.
KontaktovatCentrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2023. Všechna práva vyhrazena