Vaření.czMagazínŽivot s inzulinem

Život s inzulinem

Život s inzulinem

Mnoho lidí se potýká s otázkami, které se týkají života diabetiků. Jsou to právě oni, kdo mají zpřísněný režim své životosprávy nebo mají někoho ve svém nejbližším okolí.

3575×

Jak ale co nejlépe dodržovat správný životní režim a dietu, jak se obejít bez výrazných komplikací, které diabetes s sebou přináší?

Diabetes a spolupráce s odborníky

Nejdůležitější je aktivně a spolehlivě spolupracovat s týmem svých lékařů, zdravotních odborníků, a společně se domlouvat na inzulínovém režimu. Ten by pak měl být téměř šitý na míru každému, koho se týká, měl by vycházet z individuálních potřeb člověka - pacienta. Zvolený inzulínový režim zároveň záleží na stavu diabetu, ale i na základní životosprávě.

Před zvolením inzulinového režimu

Existuje samozřejmě několik možností inzulínového režimu, ale je důležité se zamyslet nad tím, který z nich bude pro daného pacienta nejvhodnější. Také je důležité si ujasnit, jak by se dalo dosáhnout lepších hodnot, jakým nejlepším způsobem zhubnout a zda je potřeba zhubnout, dále jak často a kdy by se měla provádět kontrola hladiny krevního cukru.

Druhy inzulínových režimů

Jedním z inzulínových režimů je intenzifikovaná léčba, která nejlépe pomáhá udržovat hladinu glykémie nalačno i po jídle co nejblíže normálním hodnotám. Zároveň může omezit riziko vzniku komplikací spojených s diabetem. Snadno přizpůsobuje léčbu životnímu stylu. Nízká hladina krevního cukru (tedy hypoglykémie) může být při této léčbě častější, je tak potřeba sledovat pozorně hodnoty krevního cukru.

Intenzifikovaná inzulínová léčba

Tato inzulínová léčba spočívá v aplikaci více injekcí denně. Injekce obsahují inzulín, který působí krátkodobě před jídlem a střednědobě před spaním či ráno. K samotné aplikaci inzulínu se používají inzulínová aplikační pera.

Inzulin jednou denně

Režim s jednou injekcí střednědobě nebo dlouhodobě působícího inzulinu. Obvykle se podává před spaním, pomáhá tak zvládat hyperglykemii (vysoké hodnoty krevního cukru) nalačno.

Inzulín dvakrát denně

Tento režim spočívá v aplikaci dvou injekcí smíchaného inzulinu. Jedna forma účinkuje rychle a po jídle, druhá forma nastupuje pomaleji mezi jídly a účinkuje delší dobu. Zvládá se tak diabetes pro celý den. Vhodný je režim pro pacienty s diabetem 2.typu, kteří s inzulínem začínají.

Závěr

Společným cílem režimů je nakonec dosáhnout a udržet hladinu glykémie v nejbližší normální hodnotě. Při pravidelných kontrolách u ošetřujícího lékaře se zajistí kontrola kompenzace diabetu a diabetické komplikace, které je vždy potřeba včas zjistit a také léčit. Jestliže pacient nedosáhne ani při využívání inzulinového režimu optimálních hodnot hladiny krevního cukru, je nutné zamyslet se nad svou životosprávou. Je důležitý pohyb, pravidelně a v malých dávkách konzumovat vybrané potraviny, rozhodujícím faktorem je míra cestování atd. V každém případě život s inzulinem není jednoduchý, ale také ne nemožný. Stačí jen respektovat a dodržovat správný životní režim a dbát na rady lékařů.

Foto: Pixmac.cz

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena