Vaření.czMagazínZelenina ze dvora nebo z bedýnky?

Zelenina ze dvora nebo z bedýnky?

Zelenina ze dvora nebo z bedýnky?

Není tomu tak dávno, kdy se pro vajíčka, jablka či kuřecí maso jezdilo k příbuzným, známým nebo drobným chovatelům přímo na venkov. Jak se zdá, je tento trend díky ekofarmám zpátky. Pokud se vám stýská po domácích vajíčkách nebo ovoci bez chemického postřiku, vyražte už tento týden s rodinou za město na nákup ze dvora.

4226×

Takzvaný nákup ze dvora dnes nabízí čím dál víc pěstitelů a chovatelů zapojených do systému ekologického zemědělství. Kromě vajíček, masa a mléka si prostřednictvím nákupu ze dvora - tedy přímo na ekofarmách, můžete opatřit především čerstvé sezónní ovoce a zeleninu. Při takovém nákupu sami na vlastní oči vidíte, kde a jak vaše potraviny „vyrůstaly“. Předností, která je důležitým faktorem pro spoustu kupujících, je prokazatelná čerstvost produktů. Zeleninu nebo ovoce na ekofarmách zpravidla koupíte bezprostředně nebo jen několik hodin po sklizni. Můžete si být jisti, že dozrávala na slunci a při cestě k vám neputovala oklikou přes oceán. Na některých ekofarmách si navíc ovoce nebo zeleninu můžete sklidit přímo sami, což ocení nejen vyhledavači neobvyklých zážitků, ale i ti, kteří dají přednost nižší ceně.

Za vybrané zboží zaplatíte v porovnání s cenami v supermarketech farmářům méně i z jiných důvodů. Tím, že si pro ovoce či zeleninu na farmu dojedete sami, snižujete farmářům náklady na dopravu zboží, jeho balení, uskladnění atd. Navíc, pokud nakupujete u ekofarmáře, šetříte nejen vaši a farmářovu kapsu, ale také samotnou přírodu. Na ekofarmách není povoleno používání škodlivých pesticidů, které dělají neplechu nejen v půdě, ale také v lidském organismu. Také zvířata chovaná ekologicky jsou chráněna před škodlivými látkami a jejich strava se skládá výhradně z krmiv v kvalitě bio.

Velké oblibě se nákup ze dvora již spoustu let těší u našich západních sousedů. Dokonce v něm zašli ještě trochu dál a kvalitní čerstvé potraviny tu nakupují prostřednictvím tzv. systému „bedýnek“. S bedýnkami původně přišli Japonci, v Evropě má v současné době nejvíc příznivců především mezi Angličany a gurmánsky náročnými Francouzi.

Bedýnky vám zajistí pravidelnou dodávku sezónního ovoce a zeleniny, pro farmáře zase představují jistotu, že svoji produkci prodá. Místem odběru může být buď konkrétní hospodářství nebo jiné místo dle vaší domluvy s „dodavatelem“. Také velikost bedýnky, nebo lépe řečeno hmotnost jejího obsahu, následná cena a frekvence odběru, jsou věcí dohody. Systémů, jak s farmářem na pravidelných dodávkách spolupracovat, existuje mnoho.

Přesný obsah bedýnky předem domluvit nelze. Vždy si ale můžete být jisti tím, že v ní najdete čerstvé sezónní ovoce či zeleninu, které jsou právě v tu dobu v nejlepší „formě“. V létě vás může v bedýnce mile překvapit třeba kozí sýr, na podzim domácí marmeláda nebo dokonce pálenka. Protože každé roční období s sebou přináší jiné produkty, přispívají tak biobedýnky k pestrosti vašeho jídelníčku.

user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena