Vaření.czMagazínZdravá je i šťáva z hroznů

Zdravá je i šťáva z hroznů

Zdravá je i šťáva z hroznů

Šťáva z hroznů prý srdci udělá stejnou službu jako víno tekuté. Čerstvá šťáva z některých druhů hroznů údajně dokáže člověka ochránit proti srdečním chorobám stejně jako červené víno.

23640×
K tomuto závěru dospěli francouzští vědci z University Louise Pasteura ve Štrasburku, kteří zkoumali účinky hroznového vína na lidské zdraví. "Je to velmi významný poznatek," řekla vedoucí výzkumu Valerie Schiniová-Kerthová. Červené víno a některé typy hroznů mají vysoký obsah polyfenolů, které blokují produkci proteinu spojeného s kardiovaskulárními nemocemi. Právě tyto choroby jsou v mnoha vyspělých zemích zabijákem číslo jedna. Srdeční a cévní problémy vznikají, když výstelkové buňky, které tvoří cévy, nefungují dobře. Schiniová-Kerthová a její tým zjistili, že polyfenoly ve šťávě hroznového vína Concord podněcují výstelkové buňky, aby vytvářely oxid dusnatý. Ten pomáhá chránit proti kardiovaskulárním chorobám. Polyfenoly podle vědců fungují stejným způsobem ve víně a v hroznové šťávě. "Ne ale všechny hrozny mají tyto blahodárné účinky. Musejí mít vysokou úroveň polyfenolů," upozornila Schiniová-Kerthová. Množství těchto látek záleží na druhu hroznů a způsobu, jakým jsou zpracovány. O množství polyfenolů ve víně je podle vědkyně známo dost, to ale neplatí pro hroznovou šťávu. Zdroj: Novinky.cz Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena