Vaření.czMagazínZbavte se kocoviny a pocitu přejedení se

Zbavte se kocoviny a pocitu přejedení se

Zbavte se kocoviny a pocitu přejedení se

Přehnali jste to s alkoholem? Máte po silvestrovské noci pocit plnosti? Půst, fyzická aktivita a hodně tekutin vás dostane zpátky do pohody.

25005×

Cítíte celkovou slabost a nevolnost po požití nadměrného množství alkoholu? Dopřáli jste si příliš jídla a kombinace nebyla zrovna přívětivá pro váš žaludek a žlučník? Pokud jste před zahájením pití nevyužili některý z preparátů na rychlé odbourávání alkoholu, které jsou na trhu k dostání, dáme vám pár rad, jak se co nejrychleji a efektně zbavit těchto nepřijemných příznaků "po" spojených s bujarou oslavou. 

Jak na kocovinu a žaludeční nevolnost

 • cítíte-li žaludeční nevolnost, připravte si roztok vody s jedlou sodou, sníží se překyselení žaludku
 • vyzkoušejte popíjení bylinkových odvarů z heřmánku, máty nebo čerstvého zázvoru
 • připravte si čerstvé ovocné šťávy, které dodají tělu scházející vitamíny a cukr
 • slaďte medem
 • na oběd si dopřejte česnekovou polévku
 • vynechte kávu a energetické nápoje
 • dodejte tělu vitamíny skupiny B a vitamín C
 • dopřejte si jen lehkou stravu, nedráždivé tekutiny, ideální je půst

13 tipů na to, jak zatočit s kocovinou

Kromě zmíněného si naordinujte dostatek spánku, klid a po vymizení příznaků si dopřejte fyzickou aktivitu ve formě procházky, plavání apod. Díky kyslíku rychleji zlikvidujete metabolity z alkoholu. Snažte se vynechat jakékoli léky proti bolesti, které sice na pár hodin člověku uleví, ale následně mohou ještě více potíže zesílit a podráždit žaludeční sliznici. Vynechte také známý "vyprošťovák", který pomůže jen pocitově, ale vyčerpá poslední rezervy organismu.

Jak na plný a překyselený žaludek

Když se zdravý člověk přejí, má pocit plného žaludku bez dalších potíží. V tomto případě stačí pár hodin lačnět, popíjet hořký čaj, snažit se trošku hýbat a urychlit tak trávení a metabolismus. Překyselený žaludek s projevy pálení žáhy a vracení se kyselého žaludečního obsahu do úst lze vyřešit použitím antacid a zmiňovanou jedlou sodou. Na žaludek při pálení žáhy je dobré použít i mátu peprnou.

Při potížích se slinivkou je vhodné dodat tělu produkty s aloe vera a čaj z borůvkového listí, které snižuje krevní cukr a podpoří pozitivně činnost slinivky.

Poznáte žlučníkový záchvat?

Klasický žlučníkový záchvat se projeví velkou tupou bolestí lokalizovanou v pravém podžebří. Bolest má kolísavou intenzitu a trvá delší dobu, a to od desítek minut po dlouhé hodiny. Bolest vystřeluje zprava pod lopatku. První záchranou je několikahodinové lačnění. Žlučníkový záchvat bývá provázen pocitem na zvracení či zvracením, zvýšenou teplotou, zimnicí, třesavkou a zežloutnutím, kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc!  Varováním je i výskyt krve ve zvratcích či stolici.

Existují však i lékaři, kteří zakazují jakékoliv léky při potížích se žlučníkem. Naopak doporučují alespoň na den omezit vše kromě citronové šťávy. Stav spojený s pocitem na zvracení, nedostatkem chuti k jídlu, trávicími problémy a špatnou chutí v ústech je velice často zapříčiněn příliš zatíženými a zlenivělými játry. Na regeneraci jater je vhodný ostropestřec mariánský.

Pro dobrou funkci žlučníku (po odeznění potíží) můžete vyzkoušet směs z kořene pampelišky, kořene jalovce, kůry krušiny a listu máty peprné. 1 lžíci směsi na sklenku vroucí vody necháme hodinu louhovat, poté se pije 1 - 2 sklenice před jídlem. 

Jak na bolest hlavy po přemíře alkoholu

Citronová šťáva s několika lžičkami horkého čaje (nejlépe z červeného jetele nebo vojtěšky alfalfa) je skvělou léčbou při bolení hlavy. Navíc je dokázáno, že při pravidelném dodávání vitamínu C do těla v podobě citrusových plodů se snižuje chuť na alkoholické nápoje.

Očista těla po oslavách

Pokud chcete tělo znovu nastartovat a cítit se lépe, doporučuje se třídenní očistný půst, který podpoříte pitím čaje a zeleninových a ovocných šťáv. Na jídelníčku by neměly chybět zeleninové a ovocné saláty, aby se tělo zbavilo všech škodlivin. Zákázána je konzumace tučných jídel, masa, mléčných výrobků, cukrovinek a pití kávy. 

Foto: Sxc

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena