Vaření.czMagazínZázračné bylinky od A do Z 8.díl

Zázračné bylinky od A do Z 8.díl

Zázračné bylinky od A do Z 8.díl

Tyhle bylinky by neměly chybět v naší lékarničce. Nejen zeměžluč na trávení, ale také oblíbený heřmánek jako bylinka vhodná při chřipce a zánětu průdušek.

13366×

KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA

Capsella bursa - pastoris

Tuhle nenápadnou rostlinku můžeme najít takřka všude. Má trojúhelníkové plody a drobné bílé květy, které rozkvétají na loukách, u cest a také u lidských obydlí. Kokošku můžeme sbírat kdykoliv.

Bylinka má schopnost zastavovat krvácení. Dokáže zastavit každý druh krvácení - vnější i vnitřní. Čistí krvavou moč, pomůže při krvácení z nosu a také při hemeroidech. Další důležitou vlastností bylinky je schopnost regulovat krevní tlak a rozpouštět vápenaté usazeniny v krevních cestách. Je prospěšná proti kornatění cév. Tak jako česnek a hloh reguluje krevní tlak, tak i kokoška má tuhle schopnost. Související závratě se tím odstraní. Vnitřně užíváme kokošku pouze jednorázově a hlavně dodržujeme dávkování. V silné koncentraci může kokoška vyvolat nervové poruchy.

ZEMĚŽLUČ OKOLITÁ

Centaurium erythraea

Ne všem lidem chutná pití čaje z této bylinky. Ale zeměžluč je hodně vyhledávaná pro svou léčivou sílu na všechny zažívací choroby. Bylinka je bohatá růžových květů a zkrášlí každou louku. Název zeměžluč je odvozeno od jeho neuvěřitelné hořké chuti. Čaj zlepšuje trávení, odstraňuje pálení žáhy a říhání. Zlepšuje chuť k jídlu. Léčí zkažený žaludek a upravuje vylučování žaludečních šťáv.

Všestranně posiluje žaludek, příznivě ovlivňuje játra, žlučník, dvanácterník, zlepšuje látkovou výměnu, vyhání střevní parazity a upravuje stolici. Rostlina má i jiné dobré účinky. Podporuje tvorbu červených krvinek, činnost sleziny a zlepšuje krevní oběh. Prospívá také při chudokrevnosti. Celkové posiluje organismus a uklidňuje. Rovněž se podává při horečkách a infekčních onemocněních, protože podporuje vlastní obranné schopnosti organismu. Na tyhle veškeré neduhy stačí zeměžluč sama. Při větších dávkách zeměžluč vyvolává průjmy a zvracení. Pokud máme k dispozici i jiné bylinky z řad hořkých rostlin, kombinace s nimi posiluje a rozšiřuje léčivé vlastnosti zeměžluči. Pití čaje také urychluje hojení ran, které je třeba zároveň omývat silným odvarem.

HEŘMÁNEK PRAVÝ

Chamomilla recutita

Heřmánek je další z řad bylinek, které by neměly chybět v naší lékárničce. Tvoří hustý porost žlutobílých květů. Není problém si ho nasbírat v přírodě, kde se vyskytuje hojně. Také v lékárně je tahle rostlina k dostání. Léčebné účinky heřmánku jsou široké.

Heřmánek je univerzální lék téměř na všechny choroby. Ale jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií. Ještě se používá do čajů na všechny druhy zánětů, při poruchách menstruace, proti různým křečím a také na zmírnění bolestí. V dětském organismu velice dobře účinkuje na všechny vnitřní orgány. Používá se na uklidnění. Velmi široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití. Silný nálev se používá na záněty a kožní ekzémy. Také ke kloktání a výplachům úst. Velice užitečná je tahle rostlinka při inhalaci, chřipkách, rýmách, zánětech průdušek a také jako přísada do různých bylinných koupelí. Tinkturu z heřmánku běžně dostaneme v lékárně. Tinkturu pak používáme na rány a kožní defekty. Tinktura má stejné účinky jako samotná bylina.

Vyzkoušejte třeba tyto recepty z oblíbených bylinek

Letní mátová limonáda s limetou a zázvorem
(doba přípravy 10 min )

Limonáda z koziček
(doba přípravy )

Domácí okurková limonáda
(doba přípravy 25 min )

Zázvorová limonáda proti nachlazení
(doba přípravy 20 min )

Melounová limonáda
(doba přípravy 10 min )

Foto: Profimedia

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena