Vaření.czMagazínVyznáte se v rumech? Rum není jen tmavý a kořeněný

Vyznáte se v rumech? Rum není jen tmavý a kořeněný

Vyznáte se v rumech? Rum není jen tmavý a kořeněný

Rum je jedním z nejpopulárnějších destilátů. Jenomže díky českému rumu, který se už tímto názvem ani honosit nemůže, je u mnoha lidí stále spíše synonymem nápoje „3. cenové“, nebo pochutinou domácích kuchařek. Pokud pořád žijete v tomto bludu, rychle na něj zapomeňte. Pravé rumy jsou totiž delikatesa mezi destiláty.

1381×
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Vaření.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah
Alkoholický nápoj rum se vždy vyrábí z cukrové třtiny. Existují rumy vyrobeny z melasy cukrové třtiny (ty tvoří asi 80 % rumů světové produkce, označují se jako Industriel rumy) a z lisované šťávy cukrové třtiny (zbylých 20 %, známé i jako Agricole rumy). Skutečným pojmem mezi rumy jsou kubánské rumy, ale i ty z Dominikánské republiky. Možná vás překvapí, že Karibik rozhodně není rodištěm tohoto destilátu. Tím je s největší pravděpodobností Čína a Indie. Rumy dnešního typu pochází z Barbadosu. Barbadoské rumy bývaly sice tmavé, ale ne natolik jako dnešní. Byly však extrémně silnější a námořníci si tento „koncentrát“ během svých dlouhých plaveb ředili a mnohdy také různě ochucovali. Dnes, co do popularity, trhu vévodí rumy z Portorika. To proto, že odsud pochází nejznámější značky rumů: Captain Morgan a Bacardi.

Jaký rum je pravý? Hnědý nebo bílý?

Na barvě nezáleží a rumy mohou být jak bílé, tak hnědé s různou intenzitou. Tmavé rumy jsou však celosvětově populárnější, a nejinak je tomu i u nás. Kdysi vypovídala intenzita odstínu tmavého rumu o jeho stáří. Dnes to již zdaleka neplatí, protože se mnohdy tmavé rumy dobarvují karamelem.

Obecně je dělení na tmavé a bílé rumy spíše velice amatérské. Profesionální degustátoři dělí rumy podle barvy sofistikovaněji.

Blanco: Světlé bílé rumy vhodné pro koktejly. Mnohdy jsou filtrovány přes dřevěné uhlí, aby se odstranilo zbarvení, které získaly zráním v sudu. Zrají 6 měsíců.
Oro: Zlaté rumy, které svoji barvu získávají zráním v dubových sudech. Mají plnější chuť. Zrají v sudech minimálně 5 let.
Dark: Tmavé rumy zrající v silně vypalovaných sudech. Mají silné aroma, mnohdy chutnající po melase či karamelu.
Premium: Prémiové rumy zrají více než 20 let. Svojí kvalitou dosahují úrovně nejlepší whisky nebo koňaku.
Spiced: Kořeněné rumy s nižším procentem alkoholu, někdy doplněné karamelem. Zrají v sudech 5 až 15 let.
Flavoured: Ochucené rumy, které chtějí konkurovat podobnému sortimentu ochucených vodek. Hodí se do koktejlů, i jako lehké módní pití.
Barva však není jediným kritériem pro určení typu rumu. Ty se ještě dělí podle typu zrání (Solera, Reserva, Barrel Proof). Určujících kritériem je i síla rumu, která se může pohybovat od 30 % (u Flavoured rumů) až po 81 %.

Kam s pravým rumem, kterého je do koláčů skutečně škoda?

Vychutnáte si jej samotný, ale i v punčích a v koktejlech. Nejznámějšími koktejly s tmavými rumy jsou Cuba libre a Daiquiri. Bílý rum potřebujete pro Mojito a Piña colada.
user-icon

autor Kubik

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena