Vaření.czMagazínVýživa při nízkém krevním tlaku

Výživa při nízkém krevním tlaku

Výživa při nízkém krevním tlaku

Nízký krevní tlak je sice nepříjemný, ale pokud nepřináší potíže omezující náš běžný život, není jej nutné léčit medikamenty. Bohatě postačí úprava jídelníčku.

43780×

Vysoký a nízký krevní tlak

Krevní tlak je tlak, kterým působí krev na stěny tepen, v nichž proudí. Má vždy dvě hodnoty - ta vyšší je při stažení srdce a nižší při uvolnění srdce. Normální tlak se pohybuje mezi 100/60 - 140/90. Pokud je tlak opakovaně pod 100/60 mm Hg, hovoříme o hypotenzi, tedy nízkém krevním tlaku. Jestliže je nad 140/90, jedná se o hypertenzi, což je vysoký krevní tlak.

Projevy hypotenze

Typickými projevy nízkého krevního tlaku jsou mdloby a závratě, zejména když rychle vstanete. Rychlou pomocí je dát ruce nad hlavu nebo si lehnout a opřít nohy o stěnu. Dalšími příznaky hypotenze jsou studené ruce a nohy, zimomřivost, únava, slabá koncentrace, bolesti hlavy, nepotlačitelné zívání.

Při těžší hypotenzi se dostavují pocity na omdlení, mžitky před očima, kolaps nebo krátkodobé stavy bezvědomí - tzv. synkopy. Nízký krevní tlak je nebezpečný také tehdy, střídá-li se s tlakem velmi vysokým, nebo s poruchami srdečního rytmu.

Příčiny hypotenze

K nízkému krevnímu tlaku máme většinou vrozené dispozice a nejčastěji jím trpí ženy. Může být ale vyvolán i některými léky nebo onemocněními (cukrovka, snížená funkce štítné žlázy, nemoci srdce, ledvin atd.). Akutní snížení krevního tlaku vyvolává také dehydratace.

Jak regulovat nízký krevní tlak

Mírně nízký tlak je sice nepříjemný, ale není považován za nemoc. Lidé s nižším krevním tlakem jsou méně ohroženi infarktem a v podstatě se dožívají déle než lidé s krevním tlakem vysokým. Pokud s sebou hypotenze nepřináší výrazné potíže omezující náš život, není třeba jej léčit medikamenty. K její regulaci vám bohatě postačí úprava jídelníčku.

Vhodná strava

Krevní oběh stabilizuje především lehká strava, ve které je zastoupeno dostatek vitamínů (zejména B a C), minerálů a bílkovin. Jezte častěji, až 5x denně, v menších porcích.

Nebojte se soli

Lidé s nízkým krevním tlakem by měli zvýšit podíl soli ve stravě. Sodík obsažený v soli totiž krevní tlak zvyšuje.

Lékořice

Lékořice obsahuje látku glycyrin, která ovlivňuje krevní tlak skrze pozitivní působení na hospodaření organismu s vodou. Vysoký obsah lékořice mívají tzv. pendreky nebo lékořicové bonbony. S jejich konzumací to ale nesmíte přehánět, hrozí pak vznik otoků.

Pitný režim při nízkém krevním tlaku

Při nízkém krevním tlaku je třeba hodně pít, aby se objem krve v těle udržel na vysoké úrovni. Velmi pomáhá vypít alespoň 2 dcl vody hned po probuzení. Úlevu přinese i příležitostný šálek kávy nebo alkoholu, větší množství těchto povzbuzovadel ale působí negativně. Z bylinek pomáhá regulovat krevní tlak kopřiva nebo zázvor (z obou rostlin si můžete připravit čaj).

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena