Výživa kojenců a batolat

Výživa kojenců a batolat

Ta chvíle vrtá hlavou snad každé mamince. Miminko přestává kojit a přemýšlí, čím mléko nahradit.

40591×

Podávání příkrmů

Dětem, které jsou plně kojeny, můžeme příkrmy podávat od 6. měsíce. Dětem, které jsou na umělé výživě, již od 4. měsíce. Tuto dobu bychom měli dodržovat, jinak bychom organismus miminka zbytečně zatěžovali a v důsledku toho by později mohlo trpět na potravinové alergie. Jako první bychom si měli nastudovat recepty na přípravu zeleninových a masozeleninových příkrmů, později přidejme ovocné. Postupně jimi nahrazujme polední dávku mléka.

Strava by zpočátku neměla být příliš pestrá, měli bychom připravovat pyré z jednoho druhu zeleniny, abychom rozpoznali případné negativní reakce organismu na jednotlivé druhy potravin. Až poté připravujme ovocné příkrmy. Obrňme se trpělivostí, protože neznámá chuť děťátku v počátku nebude příliš "šmakovat".

Kolem osmého měsíce lze začít s podáváním různých obilných kaší, piškotů, vloček a pečiva. Buďme však pozorní, může se objevit alergie na lepek. Vhodnější jsou tedy rýžové nebo jáhlové kaše. Ve stejném období můžeme miminko začít seznamovat s tvrdými sýry a žervé. Stravu již také nemusíme mixovat, ale stačí ji rozmačkat, propasírovat případně kouskovat, protože dítě má již první zoubky. Později od jednoho roku přidávejme do stravy další potraviny, jako je kakao, krupicová kaše nebo med. Do tří let věku bychom dítěti neměli podávat kravské mléko, tvaroh ani ryby, zde se však názory různí.

Z čeho vyrobíme příkrmy

Příkrmy uvařme z čerstvé kvalitní zeleniny. Tu musíme samozřejmě důkladně očistit. Nakrájíme ji na malé kousky a uvaříme v nezávadné vodě, vhodná je přímo voda určená pro kojence. Z druhů zeleniny vybírejme mrkev, dále brambory, brokolici, špenát, tykev, červenou řepu, květák, hrášek nebo cuketu. Zeleninu nakrájenou na malé kousky uvaříme doměkka a rozmixujeme ji. Hrášek raději pasírujme, abychom se zbavili nadýmavých slupek. Zeleninovou kašičku můžeme rozředit zeleninovým vývarem. Avšak v žádném případě nepřisolujeme ani jinak nekořeníme. Vhodné je však přidání trošky kvalitního slunečnicového oleje, příležitostně také másla.

Zhruba po měsíci, kdy už jsme zběhlí v přípravě zeleninových příkrmů a miminko je zvyklé na tuto stravu, můžeme obden zpestřit stravu lžící rozmixovaného libového masa, zejména kuřecím a krůtím, případně králičím, telecím a jehněčím. Sem tam maso nahraďme vařeným vaječným žloutkem. Příkrmy si můžeme i zamrazit do zásoby.

Ovocné příkrmy děláme z jablek, hrušek, banánů, broskví, nektarinek, borůvek, třešní či švestek. Opět raději podáváme nejprve každé ovoce zvlášť, abychom vysledovali případné alergie. Neslaďme je! Ovoce můžeme občas podávat také rozmixované s kvalitním smetanovým jogurtem.

Potraviny nevhodné pro kojence

Samozřejmě ne všechny potraviny jsou pro děti do jednoho roku vhodné. Ze zeleniny se jedná zejména o cibuli, česnek, papriku, zelí, kapustu a luštěniny se slupkami. Dále jsou nevhodné ořechy. Při výběru ovoce raději ruce pryč od tropických plodů a citrusů. Opatrní musíme být i při podávání jahod, meruněk a rybízu.

Kupované příkrmy

Přesnídávky z obchodů procházejí přísnými kontrolami, takže se nemusíme bát je děťátku dávat. Takové přesnídávky navíc často nemusíme skladovat v lednici a můžeme je vzít s sebou na výlety.

Čím krmit miminko je otázkou, na kterou vám nikdo nedá přesný recept. Čím více knížek a článků přečtete, tím více protichůdných názorů se dozvíte. Kromě rad dětského lékaře se řiďte i vlastním citem, vždyť kdo nejlépe vycítí, co miminku prospěje, než jeho maminka?

Použité zdroje:
www.rodina.cz

www.vyzivakojence.cz

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena