Vaření.czMagazínVybíráme plynovou lahev pro grilování

Vybíráme plynovou lahev pro grilování

Vybíráme plynovou lahev pro grilování

Spolu se začínající sezonou ale přichází na řadu také potřeba vybavit se novými propan-butanovými lahvemi, aby bylo na čem grilovat. Máme pro vás několik tipů, jak lahev vybrat a na co dát pozor.

17610×

Jaký typ lahve vybrat

Propan-butanovou lahev si můžete vybrat z několika druhů. Liší se dle hmotnosti obsahu a s tím spojenou velikostí lahve. Nejtypičtější jsou:

  • 2kg lahev - Malá a velmi dobře přenosná lahev. Využívají ji především lidé v kampech (pro vařiče, lampy, teplomety ad.). Na spotřebič se připojuje přímo, pro grilování tak není příliš vhodná.
  • 5kg lahev - Ideální lahev pro grilování. Je snadno přenosná a rodině bez problémů vydrží přibližně na jednu grilovací sezónu, i pokud je zvyklá grilovat hodně často. Gril se k lahvi připojuje pomoci tlakové hadice přes regulátor tlaku plynu.
  • 10kg lahev - Vhodná do domácnosti (na vaření, vytápění). Pro grilování jsou taktéž vhodné, ale díky vyšší hmotnosti jsou hůře přenosné. Zvažte také, jestli takové množství plynu vůbec spotřebujete.
  • 33kg lahev - Podnikatelská sféřa. Vaří s nimi např. v restauracích, pro účely rodinného grilování je ale lahev zbytečně velká.

Propan je na grilování lepší

Plynové lahve se liší také podle toho, čím jsou plněny. Standardně je to propan-butan, někteří dodavatelé ale nabízejí také lahve plněné čistým propanem. "Ten se odpařuje i ve velmi nízkých teplotách a navíc hoří ještě čistěji než propan-butan - vaření na něm je tedy dokonce o něco zdravější," vysvětluje Ľubomír Žiak, odborník na LPG z firmy Flaga, která od loňského roku nabízí 5kg lahev Grill gas plněnou čistým propanem.

Co před nákupem zkontrolovat?

  • Zkontrolujte vzhled lahve. Před nákupem vždy zkontrolujte, že lahev není napadena korozí, promáčklá nebo nemá poškozený límec.
  • Zkontrolujte datum poslední periodické zkoušky lahve. Datum poslední zkoušky je umístěno na límci lahve, u starších typů pak na jejím podstavci. Pro snadnější orientaci je tento údaj uveden duplicitně zvýrazněným nástřikem na těle lahve. Podle platných předpisů je maximální lhůta pro provedení periodické zkoušky pro většinu plnících subjektů 10 let. 15 let platnosti periodické zkoušky platí pouze pro ocelové lahve plněné subjekty, které mají akreditaci od dozorčího orgánu.
  • Nikdy neplňte lahve na čerpacích stanicích. A to ani s asistencí obsluhy. Správné plnění provádějí pouze specializované plnírny. Na čerpacích stanicích se vystavujete pravděpodobnému nesprávnému naplnění lahve, které může vést ke vzniku rizikových situací.

Zdroj: Flaga s.r.o.

Foto: Profimedia.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena