Vaření.czMagazínVídeň v zajetí adventu

Vídeň v zajetí adventu

Vídeň v zajetí adventu

Nespočet cestovních kanceláří v současné době nabízí výlety do evropských metropolí za nákupy na vánočních trzích. Vypravili jsme se zjistit, jak vypadá taková předvánoční Vídeň. Pro představu je zde i pár fotografií.

12606×

Cestování

Do Vídně se můžeme dostat vlastním autem nebo zakoupit jednodenní výlet s cestovní kanceláří. Ceny se podle mých informací pohybují od 500 do 1000 korun. V ceně je cesta do Vídně a zpět a také zkušená průvodkyně.

Ráno v 0:15 nasedáme do luxusního autobusu, ve kterém si normální český muž nikdy nemůže udělat pohodlí, a vyrážíme směr Znojmo. Brzy ráno přejíždíme státní hranice a autobus spokojeně přede po rakouských silnicích směrem k Vídni.

Naše průvodkyně se rozhodla, že nám Vídeň přiblíží i z pohledu moderní architektury, takže si připadáme jako na tenisovém utkání a hlavy nám kmitají zleva doprava. Vidíme mosty, domy, sochy a nakonec přijíždíme k Vídeňské radnici, před kterou se rozkládá rozlehlé tržiště.

Procházka Vídní

V půl osmé ráno nás vítají prázdné ulice, zavřené stánky a park plný černých havranů. Před veřejnými záchodky vzniká nekonečná fronta a někteří z nás si možná říkají, jestli to zato opravdu stálo. Následně procházíme centrum města, navštěvujeme několik kostelů, Hofburg a chrám sv. Štěpána. Následně usedáme do restaurace a zkoušíme legendární kombinaci: vídeňská káva a Sacher dort - dohromady za 6,5 Euro. Jsme rozmlsaní a vyrážíme utrácet za suvenýry.

Vánoční trhy

Samotné centrum Vídně nabízí desítky obchodů s různým zbožím. Suvenýrům jsou samozřejmě vyhrazeny speciální obchody. Nejčastějším zbožím jsou samozřejmě Mozartovy koule, pohlednice a nepřeberné množství kýčovitých přívěsků.

Největším lákadlem Vídně v období adventu jsou vánoční trhy. Desítky dřevěných stánků umístěných před radnicí jsou okupovány zástupy turistů i místních obyvatel. Co se týče sortimentu, tak je velmi rozmanitý. V každé části tržiště je alespoň jeden stánek, kde zakoupíme vánoční punč, který se rozlévá do zálohovaných keramických hrníčků.

Co nás mile překvapilo, byly stánky s potravinami. Nejkrásnější byl stánek s uzeninami. Dřevěné stoly se prohýbaly pod váhou šunky, pršutu a klobás. Stejně tak jsme se zastavili u stánku s obřími věnečky, kremrolemi a dalšími dorty gigantických rozměrů. Stylově působily i stánky s kotli, ve kterých se pekly jedlé kaštany a brambory ve slupce. Za pár euro si můžete dát kornoutek jedlých kaštanů nebo pečené brambory se solí.

Hodina pokročila a po 16:00 už mezi stánky prakticky není k hnutí. Prodejci pouští vánoční koledy, zapínají umělý sníh a snaží se přilákat co nejvíce zákazníků. Stromy jsou ověšené stylovými lampiony, vzduch voní sněhem a my máme pocit, že Vánoce jsou již dnes.

Milá Vánoční nálada v nás přetrvává i během čekání na autobus a cestou zpět sníme o Ježíškovi a Santa Clausovi.


Stánek s uzeninami

Stánek s dorty

Tržiště s radnicí

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena