Vaření.czMagazínVelikonoční symboly

Velikonoční symboly

Velikonoční symboly

Velikonoce jsou tradičně svátky jara. Jako jsou srdíčka symbolem Valentýna, mají i Velikonoce své tradiční symboly, které mají svůj pohanský nebo silně náboženský význam. Znáte je?

21661×

Všichni určitě známe Velikonoční symboly, jako beránka, kříž, mazanec, vajíčko nebo pomlázku. Víme ale, co znamenají, nebo jaký mají význam? Tradiční Velikonoční oslavy již dávno nejsou, co bývaly. Připomeňme si alespoň jejich symboly.

Beránek

Všichni známe beránka. Bez něj by se žádné pořádné Velikonoce neobešly. Symbolizuje Boží stádo. Židé jej jedí i jako připomínku vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek symbolem Ježíše Krista, protože podle víry on je beránek obětovaný za spásu světa.

Kříž

Patří k nejdůležitějším symbolům a to hlavně proto, že Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Na tradičním mazanci nebo na božích milostech (velikonoční cukroví) musel vždy být zaříznut kříž. Totéž se týkalo masových rolád nebo pečení.

Vejce

Je důležité, protože je symbolem nového života. V mnoha kulturách vejce symbolizuje plodnost, vzkříšení a život. Tradice malování kraslic a pojídání vajec během velikonočního týdne vznikla hlavně z toho důvodu, že se vejce během čtyřiceti denního půstu nesměla konzumovat.

Oheň a svíce

Jsou méně známými symboly Velikonoc. Oheň symbolizuje vítězství Krista nad temnotou a smrtí. Svíce je znamením života. Také symbolizuje vzkříšení Ježíše. Je důležitá pro velikonoční bohoslužby a svíce se zapaluje až do letnic.

Zajíček

Zajíček je typickým symbolem pohanských oslav jara. Symbolizuje jaro, teplo, sluníčko a nový život.

Pomlázka

Tento symbol je také pohanský. A je především český. Taktéž symbolizuje jaro a jí nadělený výprask má ženy ochránit před leností a nemocemi. Tento "výprask" se však nevztahoval pouze na ženy. Jeho smyslem bylo zajistit svěžest, zdraví a plodnost lidí i dobytka. Tyto symboly neodmyslitelně patří k velikonočním svátkům. Jak se slaví Velikonoce v zahraničí?

Velikonoce v zahraničí

Ve Spojených státech jsou Velikonoce již skoro nenáboženským svátkem. Rodiny zdobí vajíčka a účastní se oslav. Ty ale probíhají jinak. Podle pohádek jsou vajíčka poschovávaná velikonočním zajíčkem po domě a zahradě a děti si je musí najít. Ovšem důvod, proč by to měl zajíček dělat jsem nenašla. V Norsku se kromě tradičního barvení vajíček a lyžování řeší vraždy. V televizích se vysílají velké slavné detektivky, noviny otiskují smyšlené detektivní příběhy pro čtenáře.

Velikonoce u nás

U nás je prastarou tradicí barvení kraslic, hodování a pomlázka. Zvyky se mění podle krajů, ale podstata tradice je zachována. Koledují muži a chlapci. Před Velikonočním pondělkem si upletou pomlázku z 8 až 24 proutků, ozdobí si ji mašlemi a v pondělí chodí "našupávat"a koledovat. Muži by měli pronášet koledy. Dívka či žena obvykle utíká, ale nechá se "nabít", aby byla po celý rok zdravá a svěží, a za odměnu dá koledníkovi výslužku podle uvážení. Vajíčko nesmělo chybět. Snažíte se dodržovat velikonoční zvyky?

Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena