Velikonoce

Velikonoce

Jak vlastně vzniklo slovo Velikonoce? A jaká je vůbec historie Velikonoc? Podle čeho se určuje datum, kdy dostaneme pomlázkami pěkně přes zadek? Tak dnes se všechno dozvíme.

13919×
Velikonoce hlavně svátky jara. Jsou však také nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve - spojené s památkou umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Velikonoce se však slavily ještě v době předkřesťanské. Zřejmě navazovaly na svátek židovský - pesach - památka vysvobození Židů z egyptského zajetí a později také oslavovali příchod Mesiáše. Pohané vítali jaro a začátek zemědělských prací. Velikonoce jsou pozůstatkem roku řízeného současně sluncem - slunovrat a měsícem - úplněk. Od počátku se křesťané snažily oddělit Velikonoce od židovského svátku pesach. Vedli se také spory o datum mezi Alexandrií a Římem. Asi koncem 6. stol. byl přijat obecně způsob výpočtu data Velikonoc - Alexandrijský způsob. Vychází ze zásady slavit Velikonoce po jarní rovnodennosti - 21.3. - v neděli po prvním jarním úplňku. Na stanovení přesných dat se používají různé tabulky. Slovo Velikonoce vzniklo jedné noci, kdy byl ukřižován Ježíš. Té noci se stal zázrak - zmrtvýchvstání, proto se tato noc nazývá velkou. Ani jedna pověst neudává přesné datum, kdy se tak stalo, ale tradicí je vždy na první jarní úplněk, tento svátek slaví i Židé. Je to vždy neděle a v tento den prochází slunce jarním bodem. A uměli byste vyjmenovat celý velikonoční týden? Je to přeci snadné:
  • Škaredá středa
  • Zelený čtvrtek
  • Velký pátek
  • Bílá sobota
  • Boží hod Velikonoční
  • Velikonoční pondělí
  • Bílá neděle
K Velikonocům patří spousta symbolů, jako třeba vajíčka, kreslice, beránek, pomlázka, kterou dostáváme pravidelně na zadek každý rok, také velikonoční zajíček a vysévání obilí, které symbolizuje začátek zemědělských prací. Slavíte ještě Velikonoce podle tradic? Slavíte Velikonoce z povinnosti nebo raději neotvíráte dveře?Své příspěvky můžete psát do diskuze pod článkem. Foto: Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena