Vaření.czMagazínVánoční mikulášská besídka

Vánoční mikulášská besídka

Vánoční mikulášská besídka

Blíží se čas adventu a kromě horečných příprav na Vánoce nás možná čeká i absolvování či dokonce organizace předvánoční dětské oslavy.

12905×

Na vánoční a mikulášské besídky se děti rozhodně velmi těší, vždyť jsou předzvěstí blížících se nejkrásnějších svátků v roce. Organizování takové besídky je však mnohdy nevděčný úkol. Dětem musíme obstarat občerstvení, drobné dárky a zejména zábavu. Pokud děti nezaujmeme a nezaměstnáme, snadno se besídka zvrhne v chumel křičících a zlobících dětí, které se prostě baví po svém! Následující řádky můžete vzít v potaz, ať už organizujete malou besídku pro pár dětí, či větší akci, na kterou se sjedou děti z celého okolí.

Vhodné prostory k mikulášské besídce

Výběr místa konání je rozhodně klíčový. Musí zde být dostatečně velký prostor úměrný počtu pozvaných dětí a jejich rodičů. Dále by měl být snadno dopravně dostupný a též by se v okolí měl nacházet dostatečný počet parkovacích míst. Jako velmi vhodné se jeví prostory tělocvičen, kulturních sálů a sokoloven. Pronájem sice vychází v řádech tisíců, ale na odpolední akce je cena přeci jen nižší, navíc něco málo můžeme utržit ze symbolického vstupného a též z prodeje občerstvení pro dospělé. Akce malého rozměru můžeme uspořádat i v obývacím prostoru nejlépe v rodinném domě, aby nikoho dalšího nerušil hluk. Musíme pamatovat i na to, že po nájezdu dětí nás čeká úklid velkého nepořádku. 

Nesmíme též zapomenout vybudovat alespoň provizorní prostory pro šatnu, kde by si návštěvníci mohli odložit teplé svršky a děti se případně převléci do pohodlnějšího oděvu.

Vánoční mikulášská besídka a občerstvení

V domácích podmínkách můžeme do přípravy občerstvení zapojit očekávané návštěvníky. Každý si může spravedlivě rozdělit nákup ovoce, zeleniny, aranžování studených salámových a sýrových mís, ale i výrobu sladkých cukrovinek, které bychom dětem, alespoň pokud jde o mikulášskou akci, neměli odpírat. Stejné je to i se zásobami nápojů. Mysleme na to, že se na místě budou pohybovat malé děti, proto minimalizujme podávání horkých nápojů.

Při "komerční" akci pro nás asi bude žádoucí, aby si návštěvníci občerstvení platili. Protože se většinou jedná o akce, které trvají maximálně 3 hodiny, stačí nám zásobit se hotovými obloženými chlebíčky, zákusky a případně slanými brambůrky. Pro každého malého návštěvníka můžeme mít připravené zdarma malé balení džusu a třeba ovocný dortík.

Zábava pro děti

Rozruch jisto jistě způsobí přítomnost Mikuláše, anděla a čerta. Ale i přesto dětem brzy otrne a budou se shánět po jiné zábavě. Dobré je angažovat DJ, ale stačí i někdo, kdo se alespoň trochu kamarádí s hudební aparaturou, aby se caparti mohli vyřádit na tanečním parketě.

Děti si však chtějí především zasoutěžit. Jednou ze soutěží, na kterou se mohou děti připravit již doma, může být soutěž o nejlepší karnevalovou masku, můžeme tak spojit předvánoční besídku s maškarním bálem. Kromě tradičních bojových klání, jako je postupné odebírání židlí, lovení rybiček a skládání hlavolamu, můžeme zapojit fantazii a vymyslet další soutěže, které by zaujaly i starší děti. Můžeme prověřit dětský čich v soutěži, kdy mají děti za úkol se zavázanýma očima rozpoznat různé potraviny, například skořici, vanilku, majoránku, ocet, banán a vše co nás napadne. Další zajímavou soutěží je poznávání předmětů pouze podle hmatu.

Jaké odměny?

Co nabídnout dětem, kteří si sice rádi zasoutěží, ale motivací je pro ně především výhra? Za drobné soutěže jim můžeme dávat po bonbónu, anebo je můžeme odměňovat žetonky, které si budou moci později proměnit ve větší dárek. Tím mohou být pastelky, plyšové zvířátko, dětský šampus, pexeso nebo třeba knížka. Při soukromé besídce můžeme zapojit rodiče, kteří zakoupí drobné dárečky ostatním dětem.

Máte-li zkušenosti s pořádáním dětských oslav, učitě připojte své postřehy. Na co je třeba dávat pozor? Na co bychom neměli zapomenout?

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena