Vaření.czMagazínVánoce ve světě 2.díl

Vánoce ve světě 2.díl

Vánoce ve světě 2.díl

Každý kontinent i každá země má své zvyky a tradice, a proto jsou Vánoce v každém koutě světa jiné. Jak slaví Vánoce v Austrálii, Asii a Africe si povíme v následujících řádcích.

9134×

Austrálie a Nový Zéland o Vánocích

Jelikož je Austrálie od nás na druhé straně polokoule, jen těžko bychom mohli v Austrálii o Vánocích očekávat sněhovou nadílku. Zato bouřky a časté srážky jsou zde v tomto období časté, ovšem jsou doprovázeny teplotami vzduchu okolo 30 °C, takže australské děti si dopřávají radovánky v moři namísto sáňkování či stavění sněhuláka. Vánoce zde začínají nejdříve. Oproti Česku je to o 11 hodin dříve, a to kvůli časovému posunu. Vánoce pro ně mají duchovní význam, jsou pro Australany obdobím setkání s rodinou a přáteli, předávají si dárky.

Jelikož zde žije minimum původních obyvatel, tak nelze říci o Austrálii, že by měla nějaké své vlastní zvyky a tradice. Ty jsou zde dům od domu jiné, každý si ty své přivezl ze země, odkud pochází. Všeobecně zde slavnostní hodování probíhá na terasách či na pláži. Na slavnostně prostřeném stole se objevují pokrmy z mořských živočichů, ovocný pudink, těstoviny, saláty, krocan, kuře, kachna, sladkosti. Dárky zde nosí Otec Vánoc nebo Santa Claus v noci z 24. na 25. prosince, dárky dětem dává do punčoch visících u krbu nebo v povlečení na polštáři zavěšeném v rohu postele. Výzdoba zde bývá velmi skromná, nad dveřmi visí jmelí, ozdobeny jsou jehličnaté větve a stromeček, nejčastěji se používají slaměné ozdoby.

Asijské Vánoce

Žije zde jen malé množství křesťanů, takže zde Vánoce nemají velký význam. V posledních letech se sem však dostávají tradice a zvyky ze západních zemí, takže třeba v Japonsku se můžete setkat s postavou Santa Clause se sobím spřežením, v Číně se v posledních letech stále častěji začínají zdobit stromečky. V Indii zdobí mangovníky a banánovníky.

Vánoce v Rusku

Slaví vánoce až 7. ledna, jelikož stále používají Juliánský kalendář, který je o 13 dní opožděn oproti našemu Gregoriánskému kalendáři. Tím se jim posouvá také Nový rok na 14. leden.

Domácnosti se slavnostně vyzdobí. Zdobí se stromeček "jolka". Večer se sedí u stolu a předávají se dárky. Ruským dětem nosí dárky Děda mráz. O půlnoci vycházejí do ulic a vítají příchod nového roku.

I Africe nejsou Vánoce cizí

I na africkém kontinentu slaví Vánoce. Afričané mají stromečky, převážně umělé, ovšem pouze bohatší rodiny, pod kterými děti mají dárky. V chudších rodinách dostávají drobnosti u postele. Stejně jako na Japonsko a Čínu i na Afriku dopadl americký Santa Claus. I když je to po celý rok úplně jiné, Afričané oslavují vánoční svátky také hojností jídla. Na vánočním stole se objevuje i maso. V některých státech jsou slaveny Vánoce 24. - 25. prosince, jinde až 6. ledna. Někde mají dárky doma, ale třeba děti v rovníkové Guineji, si chodí své vánoční tajemství rozbalit na radnici. V bývalých francouzských koloniích servírují piškotovou roládu, v britských koloniích hovězí pečeni a pudink. V Namibii dokonce mívají vánočku. V Guineji začínají oslavy Vánoc s křtem a svatým přijímáním. Africké Vánoce jsou opravdovým křesťanským svátkem.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena