Vaření.czMagazínV řeckých tavernách se dobře najíte

V řeckých tavernách se dobře najíte

V řeckých tavernách se dobře najíte

Míříte na dovolenou do Řecka? Najdete zde spoustu podniků, kde se dá dobře najíst, zkusit řecké speciality. Okuste atmosféru míst, kde to v Řecku žije.

7012×

Klasická řecká taverna

Taverny jsou otevřeny dlouho do noci, Řekové do nich nabíhají i kolem desáté s celou rodinou, aby se dobře najedli. Stačí pár dnů a dobře se tomuto stylu pozdní večeře přizpůsobíte. V tavernách je běžným zvykem nahlédnout přímo do kuchyně a hotové jídlo si vybrat přímo z pod pokličky. Plusem navíc bývá přívětivost obsluhy, která ve spoustě případů zná i pár českých slovíček, občas je prostředí taverny zpříjemněno i živou muzikou. V taverně si z jídelního lístku vyberete z velkého množství hotových domácích řeckých jídel, předkrmů i velmi sladkých dezertů. 

Taverny zaměřené na maso

Psistaria

Taverna, někdy nazývaná také rotisserie, je hospůdkou, kde se zpravidla připravuje vepřové, hovězí, ale i drůbež na roštu. Maso se podává doslova na kila na velkých mísách, jako přílohu k němu dostanete samozřejmě bílý chléb a čerstvou zeleninu či hotové saláty. Často tam potkáte skupinku přátel, velkou rodinu, která se sem přichází dobře najíst. Podobným místem je prostější a jednoduše zařízená chasapotaverna.

Kutuki má styl

Menší taverna často velmi pěkně upravená a stylová je známá velkým výběrem předkrmů a kvalitních sudových vín.

Patsatsidiko - pokrmy jako od maminky

Prostředí nic moc, ale ta chuť! Patsatsidiko je podnikem, kde se od rána scházejí zelináři hned potom, co postaví na trhu své stánky. Shromažďují se zde různí lidé a různých vrstev, prostředí vás na pohled možná odradí. Ale nenechte se zmást, nikde jinde si nedáte tak dobrou dršťkovou na řecký způsob a jiných jídel typicky domáckých a řeckých.

Suvlatzidiko

Chutí vás řecký fast food nezklame. Alespoň konečně vyzkoušíte tzv. suvlaki, které je chuťově velmi podobné známému gyros. Ovšem suvlaki se podává zabalené do pity, k masu se přidává kousek rajčete, cibule a někdy i jogurt či přímo tzatziki. 

Řecké mléčné bary, cukrárny a kavárny

Uzeri

Posedíte, dáte si řadu předkrmů (meze) a především budete popíjet. Uzo, víno nebo pivo, záleží na co máte chuť.

Galaktopolio

Mléčný bar, kde se scházejí místní i turisté užít si dobrou snídani. Nabídka je pestrá, ale vládne řecký jogurt s medem (žádná náhražka z kelímku) a rizogalo (sladký rýžový moučník).

Kafeteria

Kavárna, kde si dáte nejen řeckou kávu z džezvy, ale i jiné druhy kávových nápojů, čajů, drinků a opět uza či řeckého piva. V kafeterii se mohou narozdíl od kafenio (stánek vyloženě pro mužské osazenstvo) osvěžit ženy i muži.

Zacharoplastio

Když budete mít chuť na něco sladkého, zavítejte do zacharoplastio, řecké cukrárny. Nejdřív na všechny ty miniaturní dortíčky, nanuky na mini špalíčcích, dezerty zdobené do nejmenšího detailu jen s ohromným nadšením dívat. A pak neodoláte. Řekové milují hodně sladké moučníky, a tak je většina druhů naložená v medu či přelévaná sirupem.

Foto: Photos.com
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena