Vaření.czMagazínÚpravy masa - smažení, opékání a grilování

Úpravy masa - smažení, opékání a grilování

Úpravy masa - smažení, opékání a grilování

Již víme, jak upravit maso vařením, dušení a pečením. Nyní mám pár rad a tipů, jak postupovat při výběru a úpravě masa ke smažení, na minuty nebo pečení na roštu a grilování.

30818×
Smažení, opékání - minutky a grilování patří téměř k nejčastěji využívaným tepelným úpravám. Je to především pro jejich časovou nenáročnost.

Smažení

Na smažení se nejlépe hodí maso mladých zvířat. Samozřejmě maso předem nakrájíme na řízky, kotlety, či jiné plátky. Kůzlečí a jehněčí alespoň částečně vykostíme. Zbavíme maso všech šlach, blan, lehce naklepeme, nařízneme okraje. Solíme a obalujeme až před samotným smažením, aby obal nezvlhnul a neodlupoval se. Používáme trojobal (mouka, vajíčko, strouhanka), ale také nejrůznější těstíčka. Můžeme smažit také maso mleté (směs hovězího s vepřovým), spojené vajíčkem a strouhankou. Známé jsou tak karbanátky, krokety, šišky, čevapčiči, pštrosí vejce a ostatní pokrmy z mletého masa. Ke smažení používáme vhodné tuky pro vyšší teploty, aby se tuk zbytečně nepřepaloval. Hotové usmažené maso překládáme na papírový ubrousek, který odsajeme tak přebytečný tuk. Pokud maso pokapeme horkým máslem, docílíme tak výraznější vůni a chuť.

Rychlé restování - minutky

Maso připravované tímto způsobem má hodně předností - je šťavnaté, chutné, jeho příprava je časově méně náročná. Maso, které můžeme použít, však musí být jen kvalitní a odleželé. Minutky připravujeme z dobře uleželého hovězího masa, ze svíčkové nebo roštěnky, z mladého kusu i z plátků kýty. Z telecího, vepřového, srnčího a skopového masa používáme kýty a kotlety, z vepřového masa i krkovici. Měli bychom ale maso dobře naklepat a samozřejmě dobře propéct. Na minutky můžeme použít také vnitřnosti. Vhodná jsou telecí játra nebo mladá játra hovězí, vepřové a skopové ledvinky a mladé ledvinky hovězí. Dbáme na to, abychom maso k rychlému opékání nenamáčeli do vody - povrch pouze otřeme vlhkou utěrkou, pak krájíme na plátky, nudličky nebo kostky podle potřeby. Kraje plátků i tentokrát nakrojíme, aby se maso při pečení nekroutilo. Solíme až před tepelnou přípravou (aby maso nezvlhlo) a poprášíme moukou. Vkládáme na dobře rozpálený tuk. Pečeme rychle z obou stran (asi 3 minuty). Pak přeložíme na vyhřátou misku. Přebytečný tuk slijeme, zbytek zalijeme trochou vody, povaříme a přidáme máslo. Touto šťávou pak přelijeme maso. Můžeme i před zalitím vodou zaprášit moukou, získáme hustší šťávu, ale na minutky je lepší spíše nechat přírodní nebo zahustit ji škrobovou moučkou. Stejným způsobem připravujeme také na kousky pokrájené ledvinky, játra a maso ze svíčkové.

Pečení na roštu a grilování

Při přípravě na roštu používáme stejné maso jako na minutky. Vhodné jsou právě menší kusy masa, které se brzy propečou - bifteky, proužky jater, slaniny, ale také dělená kuřata, ryby, mletá masa. Před rožněním maso potřeme olejem. Rošt podložíme pánví (plechem) s trochou horké vody, aby se šťáva, která kape z masa, nepřipalovala. Maso opékáme podle jeho tloušťky (3 - 10 minut) a obracíme ho pomocí kleští. Dbáme na to, abychom maso zbytečně nepropichovali vidličkou. Z masa tak vytéká šťáva a maso je suché. Vhodnou přílohou k takto připravovanému masu jsou různé majonézové či jogurtové omáčky a dipy.
user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena