Trifon Zarezan - tradiční svátek vína

Trifon Zarezan - tradiční svátek vína

Tento svátek slavili již původní obyvatelé Bulharska - Trákové, kdy oslavovali znovuzrození boha vína. Nyní můžete slavit také - v Praze v Baráčnické rychtě.

10515×

Trifon Zarezan je originální kulturní akce, která již šestým rokem láká Pražany zakusit atmosféru pravé bulharské veselice vzdávající hold dobrému vínu a oslavující patrona bulharských vinařů Trifona. Letos se uskuteční v pátek 15. února v malostranské Baráčnické rychtě. Termín si můžete pohlídat i na našich partnerských stránkách Nepropásni.cz

Od 18.30 je pro návštěvníky připraven bohatý program, během kterého se mohou těšit na temperamentní balkánskou hudbu v podání známé pražské kapely Gothart a dále na koncert zahraničního hosta – v Bulharsku velmi populární rockové skupiny P.I.F ze Sofie. Nebudou chybět tradiční ukázky bulharských tanců souborů Bulgari z Prahy a Pirin z Brna. Během večera poteče dobré víno i rakie proudem a budou se podávat speciality bulharské kuchyně. Program vyvrcholí volbou letošního cara vína – Trifona Zarezana. A pro ty nejvytrvalejší je ještě připravena balkánská diskotéka.

Organizátorem akce je občanské sdružení Zaedno – seskupení Bulharů a přátel Bulharska žijících v ČR a podporuje ji i Bulharský kulturní institut v Praze.

Kdo je tajemný Trifon Zarezan?

Každým rokem kolem půlky února se v Bulharsku slaví podle lidového kalendáře bujarý svátek patrona všech bulharských vinařů – Trifona Zarezana. Ačkoli se jedná o křesťanského světce, má se za to, že tradice vinařských obřadů, spojených s tímto svátkem, je daleko starší. Vychází údajně z magických obřadů a orgií, které pořádali na vrcholcích bulharských pohoří Pirin a Rodopy již ve starověku Trákové. Tito dávní obyvatelé Bulharska hojným požíváním lahodného vinného moku vzdávali hold jeho starověkému patronu – Dionýsovi. Třebaže se posléze patron vína změnil a Dionýsa zastoupil Trifon, charakter lidové veselice zůstává velmi podobný. Během svátku svatého Trifona se oslavuje začátek nového vinařského roku zařezáváním mladých větviček vinné révy – odtud i přízvisko Zarezan. Víno tento den teče po celém Bulharsku proudem.

Volba letošního cara vína – kandidovat můžete i Vy!

Na letošní slavnosti bude opět zvolen car Trifon, což je čestný titul s platností na jeden rok. Porota v několika soutěžních kolech zvolí carem takového kandidáta, který nejlépe projde nástrahami připravené soutěže. Mezi základní povinnosti cara Trifona totiž patří například zajištění dostatku dobrého vína po celý následující rok. Kandidovat však na tuto prestižní funkci může kdokoli.

Letošní ročník svátku Trifon Zarezan je věnován památce Bojky Dobrevy, která se nezastupitelnou měrou podílela na vzniku trifonské tradice v Praze.

Více informací o akci a organizátorech naleznete na stránkách občanského sdružení Zaedno: www.zaedno.org

Foto: Profimedia

user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena