Vaření.czMagazínTenderizér - šikovný pomocník na maso

Tenderizér - šikovný pomocník na maso

Tenderizér - šikovný pomocník na maso

Na trhu se objevil nový pomocník do kuchyně - tenderizér. Zajímalo nás, zda je opravdu tak dobrý, jak jej prodejci vychvalují. A tak jsme si vyzkoušeli, jak takový tenderizér vlastně funguje.

35895×

Co je to tenderizér?

Tenderizéry jsou ruční strojky na změkčení masa, které narušují a prořezávají strukturu masových vláken. Pokud tenderizér použijeme, zachováme maso křehké a udržíme v něm veškerou šťávu. S masem se pak i lépe pracuje. Díky použití tenderizéru zkrátíme dobu přípravy (mnohdy i o polovinu), což přispívá k úspoře časové i energetické.

Tenderizér versus palička na maso

Palička na maso sice způsobí rozdrcení struktury masa, ale také vytečení šťávy, které je nežádoucí. Při nabodnutí masa tenderizérem se tomuto nežádoucímu efektu vyhneme. Pokud maso naklepeme paličkou, musíme jej na okrajích nařezat, aby se při pečení nezkroutilo. U masa nabodaného tenderizérem není žádné nařezávání třeba, maso se na pánvi nekroutí, nevysychá a naopak se peče a smaží rovnoměrně a rychleji.

Porovnání paličky na maso a tenderizéru

Rozhodli jsme se pro vás vyzkoušet při přípravě přírodních vepřových plátků oba způsoby "křehčení" masa. Paličku i tenderizér.

1) Vepřovou pečeni bez kosti jsme nakrájeli na plátky a jeden plátek zpracovali klasickým způsobem.

2) Pomocí paličky a naklepávacího prkénka jsme vepřový plátek rozklepali z obou stran.

3) Na koření a sůl přišla řada až po důkladném naklepání masa.

4) Ostatní plátky vepřové pečeně jsme osolili a nakořenili.

5) Tenderizér jsme postupně přikládali na maso a oběma rukama silou stlačovali.

6) Ze strojku vyjíždějí ostré nože, které nařezávají masová vlákna a koření do masa hluboko zasekají. Z druhé strany jsme maso zpracovali stejným způsobem, ale bez koření.

7) Tepelně jsme maso připravili stejným způsobem - na pánvi v rozpáleném tuku. Rozdíl byl nejen chuťový, ale i vzhledový.

8) Maso upravené tenderizérem bylo šťavnaté, křehké a ve všem předčilo maso rozklepané paličkou.

Foto: Konvalinka

user-icon

autor Konvalinka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena