Vaření.czMagazínTajemství o medu

Tajemství o medu

Tajemství o medu

Med je nejznámějším včelím produktem. Na rozdíl od řepného cukru tvoří med především fruktóza, glukóza a voda.

8720×

Dále se v něm nacházejí enzymy, vitamíny, minerální látky a organické kyseliny, aminokyseliny, rostlinné hormonální látky a barviva. A právě toto složení dodává medu jeho zvláštní sílu.

Med - zdroj energie

Včelí med je především zdrojem energie. Pro své specifické složení může být i výborným podpůrným prostředkem při léčbě nejrůznějších onemocnění. V téměř ideální formě obsahuje železo, které podporuje krvetvorbu a až na selen se v něm nacházejí všechny stopové minerály. Med posiluje imunitní systém, mírní fyzickou i psychickou únavu a je vhodný k léčbě drobných popálenin. Jediná lžička medu navečer je výborná na neklidný spánek, nespavost nebo nervozitu.

Barva a kvalita

Mnoho lidí předpokládá, že různá barva medu znamená také jinou kvalitu medu. Skutečnost je ale jiná.

Květový med

Květové medy mají barvu většinou světlejší. Jsou hodnotným doplňkem výživy dětí, sportovců, seniorů a nemocných. Díky vyššímu obsahu glukózy (hroznového cukru) jsou lehce stravitelné. Obsahují pylová zrna rostlin, na kterých včely sbírají nektar a obohacují tím med o významné látky přírodního charakteru s povzbuzujícími účinky.

Lesní med

Lesní medy jsou zpravidla tmavší. To způsobují rostlinná barviva, která jsou obsažena v míze rostlin. V porovnání s květovými medy obsahují vyšší množství minerálních látek a stopových prvků. Zvýšený obsah vyšších cukrů a nižší obsah glukózy a fruktózy znamená pro organismus při trávení vyšší energetickou náročnost.

Výživová hodnota květových a lesních medů se jinak příliš nemění.

Krystalizace medu a jeho jakost

Některé medy krystalizují hned po vytočení, některé za měsíc nebo i později (například akátový med). Řadu lidí krystalizace neboli cukernatění medu odradí a domnívají se, že med je falšován cukrem. Opak je ale pravdou. Čím více je v medu sacharózy, tím je tekutější. Květové medy cukernatí zpravidla dříve než medy lesní. Jejich krystalizaci způsobuje vyšší obsah glukózy, která má specifickou vlastnost vytvářet krystaly. V lesních medech převažuje fruktóza (ovocný cukr), a proto zůstávají déle v tekutém stavu. Krystalizace medu tedy v žádném případě neznamená jeho horší jakost. Je to jeho přirozená vlastnost, zejména květových medů. Zcukernatělý med si navíc uchovává všechny cenné látky a vlastnosti. Jestliže ho chceme získat znovu v tekutém stavu, pak ho zahřejeme ve vodní lázni při teplotě 45°C. Vyšší teplota ničí cenné látky a jejich ztráta negativně ovlivňuje kvalitu medu.

Na závěr

Český med má výrazně vyšší kvalitu, než požaduje Evropský kodex jakosti pro med. To jej zviditelňuje na mezinárodních trzích, kde může konkurovat nejen cenou, ale i svou kvalitou.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena