Vaření.czMagazínSypané čaje pro dobrou pohodu

Sypané čaje pro dobrou pohodu

Sypané čaje pro dobrou pohodu

Nejen za chladných zimních večerů nás zahřejí a také osvěží sypané čaje připravené doma s láskou. Zajděte si koupit sypaný čaj - pro dobrou pohodu a chvilky snění.

3736×

Porcovaný čaj

Jen něco málo přes 10 % obyvatel našeho malého státu si doma pravidelně připravuje čaj za využití sypaných směsí. Většina z nás raději sáhne po porcovaném čaji, který je nám nabízen v nepřeberném množství chutí. Krabičky porcovaných čajů vyráběných po desetitisících se v obchodech snaží spotřebitele nalákat svou barevností a okázalými obrázky nádherného ovoce. Přitom vedle sebe najdeme i 5 krabiček stejné příchuti, ovšem každá je od jiného výrobce a každá za jinou cenu. A o ceně mnohdy nerozhoduje kvalita, ale zpracovatel a nadnárodní konkurence trhu. Spotřebitel nemůže posoudit vůni ani kvalitu čaje až do doby, kdy si jej uvaří.

Sypané čaje

Naproti tomu sypané čaje nás nalákají na svou vůni již při vstupu do speciálních čajových prodejen. Prodejny nabízejí okolo stovky druhů sypaného čaje a ochotný a kvalifikovaný personál vás ochotně obslouží, ale hlavně i poradí při výběru a přípravě. Kvalita sypaného čaje je pro prodejce prioritou, i pro něj na trhu existuje konkurence. Prodejce nepotřebuje desítky různých krabiček s nápisem a obrázkem konkrétního čaje na expedici čajů, ale používá pouze jeden obal, sáček či dózu, na který nalepí etiketu s popisem zakoupeného čaje. Proto je nabídka sypaných čajů mnohem větší než čajů porcovaných.

Výhody sypaného čaje

Na trhu najdeme několik stovek druhů sypaného čaje. Přidáním nebo naopak odebráním ingredience ze směsi dostaneme totiž směs novou a s úplně jinou chutí. Sypané čaje jsou nabízeny v průhledných skleněných dózách s víkem. Vaše oči tak vidí vše, co jednotlivé druhy sypaného čaje obsahují, jaká je velikost a struktura lístků čaje, jestli čaj neobsahuje i nežádoucí stonky, jaké barvy a velikosti jsou sušené kousky ovoce v čaji. To vše ještě podtrhuje přirozená příjemná vůně, která se na vás "vyvalí" po odklopení víka.

Prodejci sypaného čaje mají minimální náklady na reklamu, protože sypané čaje nevyžadují mechanické úpravy a zákazník obvykle ví, co přesně chce a vidí, co kupuje. Jen se v prodejně může nechat nalákat na novou směs čínských čajů, na gumové medvídky přidávané do čaje pro děti, na vanilku a sladké jahody, na skořici či zázvor nebo čerstvě namíchanou směs se sušenými hruškami. Domů si tak odnese i několik druhů místo plánovaného jednoho. Sypané čaje jsou prodávány na váhu, o množství si tak rozhodneme sami.

Většinu jednodruhových sypaných čajů lze zalít i několikrát, připravit si i tři nálevy, pokaždé si tak vychutnáte jiný čaj (barevně i aromaticky). Cena je ovšem vyšší než je tomu u čajových směsí obsahující třeba sušené ovoce. Příprava čaje ze sypaných směsí je delší (než je tomu u porcovaného čaje) a člověk při jeho přípravě může meditovat a rozjímat nebo přemýšlet, které ingredience mu z nálevu voní.

Jdeme nakupovat trochu jiné sypané čaje

V prodejně se můžete setkat i se sypaným čajem s příchutí koření, plodů nebo bylin - pepře, chilli, žen-šenu, kardamomu, anýzu, Aloe Vera, šafránu či levandule. Novinkou jsou čaje se sušeným mlékem nebo uzený čaj. Stále častěji se do směsí mimo našeho tradičního ovoce (hrušky, jablka, maliny, rybíz, jahody, borůvky) přidává i ovoce exotické, vedle pomeranče je to například goja.

Foto: Photos.com
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena