Vaření.czMagazínSvačiny do školy: Jde to i zdravě, chutně a s fantazií

Svačiny do školy: Jde to i zdravě, chutně a s fantazií

Svačiny do školy: Jde to i zdravě, chutně a s fantazií

Další školní týden je před námi a možná stále hledáte inspiraci na školní svačinky. Pojďme se podívat, co by školákům mohlo zachutnat.

27108×

Pokud dětem nestíháme připravovat snídaně, pak se ještě dají přimhouřit oči, ale pokud jim nestíháme dát s sebou do školy ani svačinu, bez nadsázky si zahráváme se zdravím našeho potomka. Nejen že bude mít problém se soustředit na učení a bude bez energie, ale nejspíš si také koupí v nejbližším obchodě nebo automatu cukry napěchované sušenky, které sice na chvíli hlad zaženou, ale jsou jako každodenní svačina naprosto nevhodné. Pokud si dítě ani samo svačinu nekoupí, může se jeho čekání na první denní jídlo protáhnout až do půl druhé, kdy teprve končí dopolední výuka řadě školáků!

Pitný režim je základ každého školáka

Jistě nejedna maminka bojuje s tím, že děti nosí zpátky ze školy téměř nedotčené lahvičky s pitím. Jak tomu zabránit? Poradím vám recept mé kamarádky. Své dcerce koupila parádní lahvičku na pití s tím, že pokud jí nebude dopíjet, pak dostane obyčejnou pet lahev. Jiná známá má pro dceru lahvičku s nakreslenými ryskami, holčička má za úkol každou hodinu o přestávce odpít z lahvičky k příslušné rysce, dokonce se vzájemně hlídají se spolusedící kamarádkou, jejíž mamince se nápad s ryskami také zalíbil. S pitím totiž nebývá problém v tom, že by dětem nechutnalo, spíše zapomínají nebo nepociťují žízeň, proto je nutné je nějak motivovat.

Nevhodné svačiny

Nebudeme zde nyní lamentovat nad cukry a tuky, spíše se podíváme na méně vhodné varianty svačin z praktického hlediska. Třeba takový jogurt může být pro menší děti ne úplně bezpečnou svačinkou. Snadno se protrne a vylije do tašky, případně se jím děti při otevírání potřísní. Malá pitíčka s brčkem se nedají opětovně uzavřít, což někdy nemusí být příliš praktické. Uvařené vajíčko natvrdo také není to pravé, obzvlášť když jej dítko zaštrachá na dno tašky a přijde se na něj až po pár týdnech. Díky pár minutám stráveným naporcováním ovoce a zeleniny si můžeme ušetřit daleko více času stráveného praním triček potřísněných od rajčete nebo melounu.

Co děti ve svačinovém balíčku potěší?

Určitě nemá cenu děti nutit jíst něco, co jim nechutná. Na druhou stranu určitě nechceme dítěti denně dopřávat jen to, co jeho mlsnému jazýčku lahodí nejvíce, tedy čokolády a sušenky. Co tedy zkusit takový kompromis, kdy si dítě například na každý pátek vybere a připraví svačinu úplně samo. Třeba nakonec zjistí, že svačiny od maminky mu vyhovují mnohem více. Při jejich přípravě bychom měli dbát na to, aby kompletní svačina vždy obsahovala kombinaci bílkovin a sacharidů. Svačinku můžeme rozdělit na více dílů, aby se dítko mohlo najíst častěji, případně aby netrpělo hlady při odpoledním vyučování.

Tipy na svačinové menu pro školáka

  • tmavé pečivo s margarínem, tvrdým sýrem či šunkou a malým zeleninovým salátem
  • tmavé pečivo s pomazánkami, například rybí, tvarohovou, sýrovou a k tomu nezbytný kousek zeleniny
  • toust zapečený se sýrem, šunkou a rajčaty, případně čas od času sladká verze s nugetou a čerstvým ovocem
  • sladkou variantou svačiny může být domácí dezert z piškotů nebo celozrnných lupínků a tvarohu , případně pudink proložený čerstvým ovocem
  • ovocný salát ze sezónního ovoce s trochou bílého jogurtu
  • zeleninový salát se sýrem a pečivem
  • pro rychlé dodání energie může mít dítko v tašce "železnou zásobu" v podobě trochy sušeného ovoce a ořechů či müsli tyčinku

Zkuste třeba tyto recepty

Sýrové muffiny
(doba přípravy 45 min )

Tvarohová pomazánka s rajčaty a balkánským sýrem
(doba přípravy 10 min )

Domácí müsli tyčinky
(doba přípravy )

Tvarohové müsli placky s jablkem a skořicí
(doba přípravy 45 min )

Vegan banánový chlebíček
(doba přípravy 1 hod )


Když vás honí mlsná: Tipy na zdravé odpolední svačiny

Zdravá svačina má své místo v jakémkoliv jídelníčku. Vyzkoušejte naše jednoduché recepty na odpolední svačiny, díky kterým nebudete mít výčitky a zároveň si skvěle pochutnáte.

Když

Svačinky, které u dětí zabodují: Domácí pribináček, zvířátkové toasty a špagetová hnízda

Mami, já mám hlad! Pokud máte doma jedno a více dětí, tuhle větu poslední dny určitě dobře znáte a dost možná už vám dochází fantazie, jaké svačinky dětem připravit. Máme pro vás 11 skvělých receptů, kterými dětem uděláte radost.

Svačinky,

Úvodní foto: Pixmac.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena