Vaření.czMagazínSůl nad zlato? Jen v určité míře

Sůl nad zlato? Jen v určité míře

Sůl nad zlato? Jen v určité míře

Ačkoliv se denní doporučená dávka soli pohybuje okolo 6 gramů, mnozí z nás denně zkonzumují až dvojnásobek. Přesolováním organismu se přitom pomalu zabíjíme.

4383×

Přebytek soli nás pomalu zabíjí

Stejně jako cukry nebo tuky je i sůl zdraví prospěšná jen v určité míře. Pokud to s její konzumací dlouhodobě přeháníme, tělo ji nestačí odbourávat a začne se hromadit v krvi. Protože sůl zadržuje v těle vodu, začnete otékat, vzrůstá objem krve a srdce je tak zbytečně přetěžováno. Dalšími důsledky může být vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, cirhóza, astma, ledvinové kameny, rakovina žaludku, osteoporóza nebo i selhání srdce.

Kolik solit?

Denní spotřeba soli by neměla být více než jedna kávová lžička za den (tj. cca 6 g). Většina lidí ale konzumuje soli dvakrát tolik. Příčinou není aní ani tak přesolování jídla jako spíše konzumace výrobků, které již přemíru soli obsahují.

U dětí, lidí s onemocněním ledvin, cukrovkou, obezitou nebo vysokým krevním tlakem by měla být spotřeba soli ještě nižší.

Přesolení zabijáci

K potravinám s vysokým obsahem soli patří především průmyslově upravené potraviny (konzervovaná zelenina, instantní polévky, mražená jídla, uzeniny), ochucovadla (sójová omáčka, glutamát sodný, vývary v kostkách, kečup, hočice atd.) a různé slané pochoutky (brambůrky, krekry). Přesolená bývají i jídla z fast foodů (hamburgery, hranolky).

Omezte spotřebu soli

Aby pro vás byla sůl opravdu nad zlato, snižte spotřebu polotovarů a konzumujte více čerstvých potravin. Vařte pokud možno s minimem soli, můžete ji nahradit česnekem, kořením či bylinkami. Uvědomte si, že zdrojem potřebného sodíku není jen sůl, ale i řada dalších potravin, které běžně konzumujeme (maso, mléko, zelenina atd.). Při nákupu potravin čtěte etikety a přesolené zabijáky do svého košíku nepouštějte. Nedosolujte ani hotové pokrmy.

Jak vám neslaný život prospěje

Výzkumy prokázaly, že i nepatrné snížení množství soli v jídle má obrovský dopad na zdraví. Někteří lidé v sobě nesou několik kilogramů navíc v důsledku zadržované vody, která se na sůl váže. Obézní lidé si tak vyškrtnutím soli z jídelníčku hodně pomohou. Také lidé s vysokým krevním tlakem mohou díky neslané dietě svůj stav normalizovat. Jedinci citlivější na sůl se zase mohou zbavit bolestí hlavy nebo premenstruačního syndromu.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena