Vaření.czMagazínŠtědrý večer na Slovensku

Štědrý večer na Slovensku

Štědrý večer na Slovensku

Atmosféra ve vesnicích před Štědrým večerem byla kouzelná a tichá. Kolem hodně sněhu a za okny svítily svíčky. Lidé se pomalu chystali na večeři.

7197×

Před večeří se všichni umyli a oblékli do čistých šatů. V různých částech Slovenska lidé dodržovali své zvyky. Bílá lněná košile měla hospodáři zabezpečit v následujícím roku kvalitní len a jeho umyté tělo zas zdravé zrno. Štědrý večer začínal vždy modlitbou a různými zvyky.

  •  Med, který byl na stole, nechávali pak na léčení.
  •  První jablko otec rozkrojil na tolik částí, kolik bylo lidi při stole.
  •  Z ořechů se věštilo zdraví a život člověka.
  •  Do větší nádoby lidé nalili vodu a k okraji každý položil polovičku ořechové    skořápky se svíčkou. Která svíčka odplula nejdále okraje nádoby, ten se měl v následujícím roku dostat nejdál z domu.

Každé jídlo dostávalo svůj magický význam

Ryba byla křesťanským pokrmem. Šupiny připomínaly mince a symbolizovaly bohatství. Hrách je nejstarším kulturním plodinám. Křen zas měl lidem dodat odvahu. Mezi jídly se nesměla pít voda, zato alkoholu se mělo vypít co nejvíc. Samozřejmostí bylo, že hospodyně nesměla od stolu vstávat. Pokrmy se ze stolu neodkládaly a zůstávaly do druhého dne na stole. Pečivo a chleba zůstávalo na stole až do Nového roku.

Po večeři nastal v rodinách a v celé obci velký ruch. Všichni se navštěvovali a přáli si štěstí, zdraví a spokojenost. Někteří si zazpívali koledy. Jinde zas chodili malí kluci po domech a roznášeli obrázky s motivem Krista a zpívali koledy.

Příchod betlehémců byl nejcharakterističtějším tradičním lidovým divadlem. Herci představovali konkrétní historické postavy. Základní postavy betlehémské hry na celém Slovensku jsou pastýři Fedor, Stacho, Bača a anděl.

Další vánoční pochůzkovou hrou je chození s kozou. Při veškerých návštěvách a koledování lidé čekali na nejdůležitější část téhle noci - na půlnoční mši. Všechny vesnice ožily a štědrovečerní ruch ještě ožil střelbou mládenců a troubením pastýřů.

Dnes se zvyky našich předků pomalu vytrácejí, ale zároveň v nás zanechali krásnou vánoční atmosféru.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena