Vaření.czMagazínŠtědrovečerní večeře v přírodním stylu

Štědrovečerní večeře v přírodním stylu

Štědrovečerní večeře v přírodním stylu

Vánoce se stávají čím dál více komerčním svátkem, který má s tradicemi, symbolikou i s původními křesťanskými kořeny společného pramálo. Nemluvě o občas kýčovité estetice. Vytvořte si doma letos atmosféru plnou udržitelnosti, přírodních materiálů a rodinného štěstí. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása!

1312×
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Vaření.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Vánoční výzdoba dodá stolu magické kouzlo

Co letos kromě kapra nesmí chybět na štědrovečerním stole? Vánoční dekorace v ryze přírodním duchu. Základ na takovou výzdobu si navíc přinesete z procházky. Stolu by měly vévodit zejména hřejivé přírodniny. Šišky, větvičky jehličnatých stromů (už jen kvůli té báječné vůni), sušené citrusy, ořechy, zdobená jablíčka i perníčky. 

Štědrá večeře v bílém hávu

Slavnostní nádech nemusí vytvořit jen zlatá, nebo červená barva. Absolutním hitem letošních Vánoc je bílá barva, čisté linie a dekor dřeva. Ubrus v bílé barvě je základ, v tom případě můžete vytáhnout i porcelán se vzorem, který na svou chvilku slávy trpělivě čeká. Nebo snad dáte přednost něčemu novému a modernímu a vyzkoušíte dřevěné nádobí? Tradiční přírodní motivy, kvalitní materiál a celkové naturální aranžmá dominují i na londýnském festivalu Spirit of Christmas Fair, na největším vánočním veletrhu na světě, jenž udává v oblasti Vánoc zásadní designové trendy.

Tradice, která je v harmonii s přírodou

Minimalistický vánoční vzhled s přírodními liniemi se stává stále populárnějším. Skandinávský styl, který je typický svými čistými liniemi, můžete použít i pro dokonalé vánoční servírování. Dřevěné kuchyňské potřeby, či dřevěné misky odráží inspiraci severskými mytologiemi i okolní krajinou. Soustředit byste se dle nejnovějších trendů mohli i na ruční výrobu a lidové umění. Ručně vyrobené svícny nebo proutěné košíky budou štědrovečerní večeři dokonale slušet.

Co dalšího nesmí na slavnostním stole chybět

Věnec - Jeho symbolika věčnosti je výrazná a do domu přinese štěstí i život. Plastovou třpytivost nechte na pultech a raději si zajděte do lesa nasbírat si pár živých smrkových větviček. Jedině tak uctíte tradici Vánoc v jejím pravém smyslu.
Svíčky a svícny - Hřejivý mihotavý plamínek svíček dokáže navodit sváteční atmosféru téměř pokaždé a jeho magický jas rozzáří celý večer. Světlo svíčky nemá hranice a dotýká se věčnosti. 
Cukroví - Báječně provoní byt vanilkou a vánoční atmosférou. 
Čerstvé květiny - Vybírejte podle celkového aranžmá. K přírodnímu stylu se skvěle hodí drobnolisté a drobnokvěté květiny v romantickém kabátku. Pokud vyberete například bílé lilie, chryzantému santini doplníte o cesmínu, nebo větvičky jehličnatých stromů, tak nikdy nešlápnete vedle.
Proutěná ošatka a v ní čerstvý chléb - Odkazuje na starobylé lidové tradice, kdy na stole nesměl chybět pecen chleba, jenž měl podle pověr přinést hojnost jídla po celý rok.

Znáte všechny štědrovečerní pověry?

Jeden talíř navíc - Abyste mohli pohostit nečekaného hosta. Ten by vám pak do domu přinesl štěstí.
Nesmí se vstávat od stolu - To se sice snadno řekne, ale hůře provede, což jistě zná každá hospodyně. Jídlo by mělo být předem připravené. Pokud však využijete dřevěný podnos, nebo dřevěný tác, tak se všechny pokrmy na stůl hravě vlezou a vy se nemusíte bát, že byste museli vstávat a přineslo vám to pověstnou smůlu.
Rybí šupina pod talířem - Tento zvyk je zřejmě nejrozšířenější a šupinka z ryby by měla přinést bohatství.
Zakopávání zbytků jídla - Tento zvyk byl využíván zejména v minulosti, kdy byli lidé odkázáni na to, co si sami vypěstovali. Zbytky jídel ze štědré večeře měli přinést hojnost tolik důležité půdě.
Zázračný ubrus - Mnoho lidí věří, že ubrus, který použijete ve Štědrý den, má kouzelnou moc. Co takhle to vyzkoušet?
12 pokrmů - Kolik je apoštolů, tak tolik mělo být pokrmů na stole. Nesměli chybět například jáhly, nebo hrách. V některých zdrojích se udává i devět slavnostních pokrmů. Jejich sestava se ale většinou nelišila.

user-icon

autor Kubik

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena