Vaření.czMagazínSnadná příprava slavnostního stolu

Snadná příprava slavnostního stolu

Snadná příprava slavnostního stolu

Není nic lepšího než hosty hýčkat krásně nazdobeným stolem, vybraným jídlem a pitím. Pečlivou přípravou si i jako hostitel můžeme posezení s přáteli či rodinou dokonale užít.

6315×

Prostírání a dekorace slavnostního stolu

Jak uložit příbor?

Příbory připravujeme na stůl nejlépe s prostřeným talířem, zajistíme tak jejich správné místo (poté můžeme talíř odstranit). Příbory se používají z vnější strany směrem dovnitř. U jídelníčku o třech chodech s polévkou leží vidlička vlevo od talíře, nůž vpravo s ostřím k talíři a polévková lžíce vpravo vedle nože. Dezertní vidličku a lžičku umístíme vodorovně nad talíř.

Správné rozmístění sklenic

Skleničky uspořádáme z vnější strany směrem dovnitř podle toho, jak se budou používat. To znamená, že vpravo z vnější strany přijde sklenka na sekt (aperitiv), poté sklenice na vodu, následuje sklenka na bílé či červené víno k předkrmu a naposled sklenice k hlavnímu jídlu.

Slavnostní stůl a dekorace

Při chystání slavnostního stolu dáme přednost látkovým ubrouskům před papírovými. Jednoduché bílé ubrousky koupíme za pár korun. Pak jen stačí svinutý ubrousek zastrčit do speciálního ozdobného kroužku a umístit doprostřed talíře. Místo kroužku můžeme použít pěknou stužku nebo proužek damašku. 

Na stůl přidáme pár dekoračních prvků jako jsou svíce a květiny, vše umístíme tak, aby každý mohl pohodlně jíst a viděl na hosta proti sobě. Na ubrus můžeme také rozhodit pár okvětních lístků. Dekoraci přizpůsobíme ročnímu období a druhu posezení (narozeniny, slavnostní večeře, zahradní oslava apod.).

Bez nápojů se při oslavách neobejdeme

Už dávno neplatí, že se hosté spokojí jen s láhví ovocné pálenky, průměrným vínem a perlivou slazenou vodou. Proto bychom měli vzít v úvahu každého hosta zvlášť, vždyť ne každý pije alkoholické nápoje, někdo dbá na kalorie, jiný si dá pouze kávu bez kofeinu či kvalitní sypaný čaj.

Vybíráme nealkoholické nápoje

Z nealko nápojů obstaráme dostatečné množství čisté pramenité vody a šťáv na ovocný střik. Hosté by měli mít na výběr z perlivé či neperlivé vody a bonusem navíc mohou být připravené nealko míchané drinky a ředěné ovocné smoothie. K uhašení žízně a pestřejší nabídce se bude hodit nápoj indické lassi, který jen tak někdo nezná. Jde o našlehaný bílý jogurt s půl litrem ledové vody a lžičkou soli. Indické lassi podáváme s kostkami ledu, nápoj je velmi osvěžující.

Víno nesmí chybět na žádné oslavě

Při dnešní široké nabídce vín nemusí být bílé víno zásadně lehké a svěží, červené naopak těžké. Ať si každý k danému pokrmu dopřeje takové víno, které mu chutná, nemusíme dbát striktně na pravidla. Přesto existují vína, která se ke konkrétním jídlům dokonale hodí a dotvářejí kulinářský požitek.

K masovým pokrmům jemné chuti volíme suché bílé víno (např. chardonnay či veltlínské zelené). K rybám a pokrmům vonících po bylinkách se bude hodit lehké červené víno. K drůbeži se hodí jak bílé, tak červené víno. Chuťově výrazné červené víno podáváme k hovězímu, jehněčímu a zvěřině. Pokud se ve vínech příliš nevyznáme, je dobré využít znalostí specialistů, v dobré vinotéce nám poradí s výběrem toho nejlepšího a přizpůsobí se našim finančním možnostem.

Kdo si dá kávu?

Po hlavním jídle a dezertu bychom hostům neměli zapomenout nabídnout šálek kávy. Ve středomořských zemích je pravé espresso tradičním zakončením jídelníčku. Káva připravená s mlékem se podává výhradně ke snídani a odpoledne. V Česku se řídíme tím, nač máme chuť, a tak hostům klidně nabídneme latte machiato nebo capuccino. Malým a chutným doplňkem mohou být italské mandlové sušenky - amarettini. V nabídce bychom měli mít také kávu bez kofeinu a sypaný čaj. V arabských zemích se po jídle velmi často podává hodně slazený čaj.

Jak odhadnout množství nápojů?

Zásadou je, aby hosté nikdy neseděli u prázdných skleniček, rozhodně však nikoho nenutíme k popíjení alkoholu. Na celý večer počítáme na osobu 1 - 2 sklenky sektu nebo šumivého vína (aperitiv) a půl láhve až celou láhev ke všemu jídlu. Sekt a bílé víno podáváme vždy vychlazené na 8 - 10 °C, červené víno lépe rozvine své aroma při 18 °C. Na osobu počítáme 1 láhev vody a půl láhve ovocné šťávy, případně jiných nealko nápojů. Nabídka tvrdého alkoholu je na každém hostiteli zvlášť. 

Tradiční smažený kapr krok za krokem

Recept na vánoční klasiku - kapr v trojobalu krok za krokem.

Tradiční

Šest skvělých receptů na bramborový salát

Receptů na bramborový salát není nikdy dost, zvlášť v předvánočním čase. Možná dáváte přednost klasice, která nikdy nezklame, ale máme pro vás i recepty trochu netradiční, které mohou opravdu překvapit svou chutí. A pokud si hlídáte linii, nechybí ani dietnější verze salátu. Jednoduše - vybere si každý.

Šest

Foto: Sxc

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena