Vaření.czMagazínSezóna farmářských trhů v roce 2013 zahájena!

Sezóna farmářských trhů v roce 2013 zahájena!

Sezóna farmářských trhů v roce 2013 zahájena!

Farmářské trhy jsou zpět i v roce 2013 a těší se velkému zájmu. Prodeje trhají rekordy, i když jaro je teprve za dveřmi. Přijďte si vybrat z českých produktů to nejlepší!

6529×

Začátek března byl na mnoha místech po celé České republice ve znamení otevření farmářských trhů. Prodejci znovu otevřeli své stánky, aby nabídli skladované produkty ze své zahrádky, domácí výrobky, nejrůznější šťávy a sladké pochoutky, dokud nevypukne ta hlavní sezóna - trhy ve velkém zahltí sazeničky, čerstvá zelenina, ovoce a bylinky.

Zatím se setkáme zejména s prodejem mléka či mléčných výrobků, sýrů, domácího sádla, masa a uzenin, nabídkou čerstvých a uzených ryb, pečiva, vína a medu. Nechybí řemeslné výrobky, květiny, skladované ovoce či zelenina a domácí zákusky.

Farmářské trhy se těší velké oblibě

Za poslední roky zaznamenaly farmářské trhy obrovský boom, lidé si čím dále více začínají uvědomovat nutnost podporovat české zemědělství, farmáře a malé zahradkáře, kteří vše pěstují s láskou. A na chuti to jde rozhodně poznat! A tak vznikají nové a nové stánky v řadě měst a obcí, většinou s týdenní frekvencí.

Z pohledu návštěvníků, nakupujících, ale i farmářů a malovýrobců jsou praktické zejména pravidelné trhy, všichni tak mohou přizpůsobit poptávku a produkci předpokládanému odbytu.

Nabízí farmářské trhy kvalitu?

I farmářské trhy se na počátku neobešly bez podvodníků, bylo těžké sehnat dostatek opravdu kvalitních dodavatelů - prvovýrobců, pěstitelů a chovatelů domácích zvířat, zajistit pestrost nabízených produktů a zároveň dodržet název trhů tak, aby pořád šlo o "farmářskou nabídku". Poptávka byla obrovská a organizátoři na to většinou nestačili. Proto v září roku 2012 vznikla Asociace farmářských trhů, jež nastolila přísná pravidla pro tento druh prodeje.

Jarní sortiment farmářských trhů

Jako jedny z prvních se ze sortimentu čerstvé zeleniny objevují na trzích ředkvičky, a to kolem poloviny dubna. Stejně tak některé odrůdy špenátu, koncem dubna se na pultech setkáte již s listovými saláty a nechybí první chřestová úroda. Nabídka zeleniny se rozšíří zejména v červnu, k dostání je květák (v nabídce až do podzimu), kedlubny, mladá mrkev s natí, lusky zeleného hrášku a nové brambory, které mají tak jemnou slupku, že je netřeba loupat, pouze oškrábat kartáčkem do čista. Do června se na stáncích nabízí cibule a česnek ze skladových zásob, od šestého měsíce již můžete vybírat z nových a čerstvě vypěstovaných kousků. Jarní sluníčko zajistí i zralost prvního českého ovoce, které nakousne celou šťavnatou sezónu, jedná se samozřejmě o jahody. Ty na zahrádce vypěstované se s kupovanými v supermarketec chuťově nedají vůbec srovnat! Proto se neváhejte porozhlédnout ve vašem okolí a třeba již tento víkend na některý z pořádaných farmářských trhů vyrazit.

A který trh je ten váš oblíbený? Který sortiment je vám nejbližší? Neváhejte se zapojit do diskuze a vyměnit si pár tipů.

Foto: Sxc

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena