Vaření.czMagazínRyby v dietním jídelníčku

Ryby v dietním jídelníčku

Ryby v dietním jídelníčku

Co takhle odstartovat nový rok pravidelným zařazováním pokrmů z rybího masa do svého menu, připravit si je nízkokaloricky a obohatit tak svůj jídelníček (nejen) při dietě?

15347×

Rybí maso, jak je známo, je řazeno mezi potraviny příznivě působící na lidský organismus díky obsahu lehce stravitelných bílkovin, podílem vitamínů A, D a přítomností minerálních látek (zejména fosfor, zinek a selen). Významnou složkou rybího tuku jsou omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které působí preventivně při potížích s kardiovaskulárním systémem, příznivě ovlivňují rozšiřování cév, snižování krevního tlaku a metabolismus cholesterolu.

Ryby při dietě

Omega 3 mastné kyseliny jsou hojně zastoupeny v mořských rybách. Klinické studie naznačují, že tyto látky působí proti obezitě, avšak pouze tehdy, když se zároveň sníží celkový energetický příjem. Příčinou jsou metabolické změny v tukové tkáni. Mění se lipidové signální molekuly a zvyšuje aktivita mitochondrií, které v buňkách přeměňují živiny na energii. Působením omega 3 mastných kyselin tukové buňky spalují více tuku a omezuje se i chronický zánět v celém těle. Právě proto je doporučována přímá konzumace rybího masa a zařazování tučnějších ryb (třeba takový losos) i do dietního jídelníčku.

Při snaze zhubnout se doporučuje konzumovat především dravé ryby a plody moře. Nedoporučují se makrely nebo sledi, vyhneme se sardinkám, šprotům a tuňákovi. Nedoporučuje se konzumace uzených ryb, protože ryby ztratí při uzení vodu a rybí maso je tak tučnější a kaloričtější.

Losos, sumec, pstruh? Stačí si vybrat!

Pokrmy z lososa

Losos je rybou žijící většinu života v moři, ovšem potomky vyvádí ve sladkých vodách řek. Jde o dravou rybu, maso má typicky oranžovočervenou barvu, která tepelnou úpravou získá růžový nádech. Losos se dá smažit, péct, vařit i udit, fantazii a kuchařských nápadům se meze nekladou.

Treska

Treska má delikátní a jemné rybí maso. K její přípravě stačí kvalitní olivový olej, mořská sůl a čerstvé bylinky, dobře přejímá chuť marinád.

Platýs

Maso platýse je jemné a pevné, ideální k pečení, vaření, dušení na páře, smažení i grilování.

Sumec na talíři

Sumec patří mezi gurmánské pochoutky ve formě filetu i podkovy, nemá příliš tučné maso a zpracovává se na mnohé způsoby (výborný je třeba sumčí guláš, sumec na špízu). Maso ze sumce je rychle hotové a křehké.

Dravá štika

Štika patří k dravým rybám, maso je poměrně suché. Často se kombinuje s tučnějšími druhy ryb, připravuje se celá i naporcovaná.

Pstruh a koření

Pstruh patří mezi štíhlé a dravé lososovité ryby našich řek. Důležitá je pro něj čistota vody, teplota a množství kyslíku. Pstruh má lahodné maso, patří mezi oblíbené pečený i vyuzený. Při přípravě pstruha využijeme řadu koření a bylinek, kterými nešetříme.

Maréna

Neboli síh severní je opět lososovitou rybou, původem ze severních evropských jezer. Chová se jako doplňkový druh v produkčních rybnících, ale najdeme ji i v údolních nádržích a řekách. Výborně chutná podušená na zelenině.

Kvalitní maso candáta

Candát obecný je dravou rybou s kvalitním a chuťově lahodným masem. Spolu se štikou patří k významným dravým rybám v Česku. Skvěle si na něm pochutnáme s nejrůznější zeleninou a hříbky.

Ať na stole nechybí rybí polévka

Zbyl vám kapr z Vánoc či odřezky z jiných ryb? Připravte si i během roku rybí polévku. Základem je dobrý vývar, nejlepší je řídit se zásadou - co strávník u stolu, to jedna rybí hlava. Dobré je přidat také nějaké menší ryby, aby byl vývar dostatečně silný, vyhneme se přidávání kostky bujonu, čímž bychom rybí polévku ošidili. Vše vaříme s polovinou dobře očištěné a nakrájené kořenové zeleniny, oloupanou cibulí a kořením. V rybí polévce by neměl chybět bobkový list, nové koření a celý pepř. Druhou půlku kořenové zeleniny osmahneme na másle a zalijeme přecezeným vývarem. Veškeré vnitřnosti dáme nejprve do hrnce s vodou a vše, co plave, odstraníme (je to jen tuk). Pak vnitřnosti přendáme do vývaru, mlíčí přidáváme nakonec. Hotovou rybí polévku okořeníme muškátovým oříškem a trochu petrželky. Pokud si kalorie nehlídáme, můžeme rybí polévku zjemnit přidáním smetany a doplnit na másle opraženou houskou.

Rybí polévka nám vydrží

Když rybí polévku po uvaření rychle zchladíme, vydrží nám v lednici i několik dní. Při zchlazování je důležité polévku stále míchat, protože jinak se na hladině vytvoří vrstva tuku, která chladnutí zpomalí. Při podávání rybí polévku ohříváme vždy po částech.

Foto: Sxc

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena